Materiał Partnera Rozwój i edukacja maluszka – dlaczego warto zapisać dziecko do przedszkola i jakie wybrać?

Rozwój i edukacja maluszka – dlaczego warto zapisać dziecko do przedszkola i jakie wybrać?

Przedszkola mają swoich zwolenników i przeciwników. Niektórzy twierdzą, że jest to skrócenie dzieciństwa – czy słusznie? Przedszkole jest pierwszym poważnym obowiązkiem dziecka i ma wpływ nie tylko na jego edukację, ale również rozwój społeczny. Jakie zalety płyną z zapisania dziecka do przedszkola i w jaki sposób można wybrać najlepsze, aby się nie zawieść?

Profesjonalna edukacja

Największą zaletą jest oczywiście edukacja prowadzona przed odpowiednio wykwalifikowanego pedagoga. Dziecko ma w przedszkolu szansę na bezstresową naukę podstawowych zagadnień, takich jak pisanie, czytanie i liczenie. Jest to szczególnie ważne, kiedy jako rodzic pracujący nie możemy poświęcić dziecku wystarczającej ilości czasu. Można oczywiście zatrudnić prywatną opiekunkę, jednak rzadko kiedy osoby ogłaszające się jako nianie mają wykształcenie w kierunku nauczania.

Opieka psychologa dziecięcego

Przedszkole to również opieka psychologa dziecięcego. Jest to szczególnie ważne w przypadku maluchów, które sprawiają problemy wychowawcze. Psycholog we współpracy z rodzicami może pomóc dziecku walczyć z lękami i bezstresowo korygować nieprawidłowe zachowania. 

Nauka życia w społeczeństwie

Ważną funkcja przedszkola jest wprowadzenie dziecka do społeczeństwa, które nie składa się wyłącznie z członków rodziny. Maluch uczy się zabawy z rówieśnikami oraz dzielenia zabawkami. Przedszkola organizują również różnego rodzaju występy oraz teatrzyki, które pozwalają maluch oswoić się z publicznymi wystąpieniami, aby w przyszłości przebiegały bez niepotrzebnego stresu i lęku.

Jakie przedszkole wybrać?

Przedszkole należy wybierać nie tylko ze względu na pobliską lokalizację, ale również oczekiwania, jakie mamy względem placówki. Jeśli dziecko jest na specjalnej diecie, np. dla cukrzyków, należy się upewnić, że dane miejsce jest w stanie ją zapewnić. Warto wybierać przedszkola, takie jak Tęczowa Kraina, które prócz standardowego programu oferują również zajęcia z języka angielskiego oraz różnego rodzaju aktywności związane z ruchem i pracami manualnymi. Dziecko będzie miało szansę nie tylko nauczyć się podstaw, ale również wyrobić i rozwinąć swoje zainteresowania.

Przedszkola prywatne – ile kosztują?

Przedszkola prywatne mają w swojej ofercie o wiele więcej zajęć dodatkowych niż te publiczne, gdyż dysponują przede wszystkim większym budżetem. Publiczne placówki oferują darmową opiekę tylko przez 5 godzin dziennie, dlatego rodzice pracujący nawet wybierając tę opcję, muszą liczyć się z dodatkowymi opłatami. Prywatne przedszkola to koszt od 800 do 2000 PLN, w zależności od miasta. Do ceny czasem trzeba doliczyć koszt wyżywienia.

Opracowanie:

Podziel się