Materiał Partnera Pierwszy dzień w przedszkolu. Jak przygotować dziecko?

Pierwszy dzień w przedszkolu. Jak przygotować dziecko?

Pierwszy dzień w przedszkolu może dotyczyć zarówno dzieci trzyletnich, jak i pięcioletnich. Pomimo tego, że różnica wieku, w której dzieci debiutują w placówce, jest spora, to niepokoje i objawy z tym wydarzeniem związane są podobne. Nigdzie nie jest zapisane, że dziecko trzyletnie poradzi sobie gorzej w przedszkolu, niż pięciolatek. Wszystko zależy od przygotowania malca, temperamentu i dotychczasowych doświadczeń. Jak przygotować dziecko do pierwszego dnia w przedszkolu?

Jak przygotować dziecko do pierwszego dnia w przedszkolu?

Najważniejszy element, który pomoże dziecku w przygotowaniu się do debiutu w przedszkolu stanowi opanowanie rodziców i przekonanie, że dokonano słusznego wyboru. Maluch szybko przekonuje się do rozwiązań, w które wierzą rodzice. Jeśli zauważy stres, niepokój i wahanie opiekunów, to wszystkie emocje udzielają się także jemu.

Pierwszy dzień w przedszkolu warto rozpocząć przede wszystkim od wczesnej pobudki, aby mieć czas na spokojne przygotowanie się do wyjścia. Nadmierny pośpiech w tym dniu nie jest wskazany. Dobrze przygotować plecak i ubrania do założenia w pierwszym dniu przedszkola już poprzedniego dnia. Najlepiej wybrać łatwe w zdejmowaniu spodnie z gumką w pasie, kapcie na rzepy, których zakładanie maluch poćwiczył wcześniej, a do plecaka warto spakować spodnie na zmianę, bieliznę, bluzkę i kapcie.

Warto także pamiętać o tym, aby spokojnie pożegnać się z dzieckiem, przekazując go opiekunce. Sytuacje stresowe maluch odbiera jako zagrożenie. Istotnym elementem jest także mimika i gestykulacja rodzica. Rozstania powinny być krótkie, bo przedłużające się chwile są dla dziecka bardziej stresujące.

Dlaczego przygotowanie dziecka do pierwszego dnia w przedszkolu jest tak ważne?

Pierwszy dzień w przedszkolu jest dla dziecka i rodziców próbą. Malec jest podekscytowany wszystkim, a opiekun czuje, że ta radość może przerodzić się w rozpacz. Z czasem jednak dziecko zostaje w przedszkolu coraz dłużej i na własne żądanie. Zdarza się tak, że dzięki odpowiedniemu przygotowaniu dziecka, z czasem odmawia wyjścia z placówki do domu. Właśnie dlatego warto zachować zimną krew i nie poddawać się presji. Jeśli raz ulegnie się jej i zatrzyma dziecko w domu lub odbierze je wcześniej niż było to ustalone, dużo trudniej będzie takiego malca znowu przekonać do pozostania w przedszkolu.

Jak mówi pracownik prywatnego przedszkola Niezapominajka na Mokotowie: Niektórzy pracownicy przedszkola przekonują, aby nie mówić dziecku, że odbierze się je po obiedzie albo przyjdzie się po nie po podwieczorku. Dziecko będzie traktować takie zapewnienia bardzo dosłownie i poważnie. Może więc oczekiwać, że rodzic przyjdzie dokładnie po skończeniu posiłku, a nie np. pół godziny później. Dziecko, które tylko skończy posiłek będzie czekać na rodzica, a gdy ten przyjdzie, od razu pojawi się płacz.

Decydując się na zapisanie dziecka do przedszkola, należy wybierać jedynie doświadczone i profesjonalne placówki. Wykwalifikowana kadra pedagogiczna, która oferuje indywidualne podejście do każdego malucha to gwarancja zadowolenia.

Podziel się