Artykuł sponsorowany Kursy ADR, czyli transport materiałów niebezpiecznych w rękach specjalistów

Kursy ADR, czyli transport materiałów niebezpiecznych w rękach specjalistów

Szeroko pojęty transport drogowy to pod wieloma względami niezwykle ważna branża, zarówno dla krajowej, jak i światowej gospodarki. Należy jednak pamiętać, że przewóz materiałów i towarów obwarowany jest różnorodnymi regulacjami prawnymi, zaś kierowcy zatrudnieni w tej branży muszą posiadać odpowiednie uprawnienia. Szczególnie ważne jest to w przypadku transportu materiałów niebezpiecznych, których przewożenie wymaga od kierowców przede wszystkim ukończenia kursów ADR.

Kilka słów o materiałach z grupy ADR

Skrót ADR pochodzi od francuskiego „L' Accord européen relatif au transport international des marchandises Dangereuses par Route” i dotyczy międzynarodowej konwencji, która reguluje kwestie przewozu drogowego towarów i ładunków niebezpiecznych (na terenach poszczególnych państw oraz pomiędzy nimi). Zgodnie z tym dokumentem materiały niebezpieczne, które można przewozić w ten sposób, są podzielone na 13 klas zagrożeń i obejmują między innym przewóz materiałów wybuchowych lub materiałów zapalnych i łatwopalnych, transport gazów, paliw, materiałów trujących, żrących, bądź też promieniotwórczych, itp. Specyfika tego typu materiałów oraz ustalenia zawarte w międzynarodowej konwencji ADR regulują między innymi kwestie związane z tym, że tylko osoba, która ukończyła specjalny kurs ADR i posiada ważne zaświadczenie ADR, może kierować pojazdem przewożącym towary niebezpieczne po drogach, przy czym kursy tego typu organizują ośrodki, takie jak Jazda na max Ośrodek szkolenia kierowców.

Co warto wiedzieć o kursie ADR

Kurs ADR ma za zadanie kompleksowo przygotować kierowcę do pracy związanej z transportem materiałów niebezpiecznych na terenie Polski i zagranicą, zaś osoby, które chcą odbyć szkolenie ADR, muszą mieć skończone 21 lat oraz posiadać uprawnienia, pozwalające na kierowanie pojazdami kategorii B, C albo C+E. W ramach zajęć uczestnicy kursów zostają zapoznani z obowiązującymi normami prawnymi oraz standardami bezpieczeństwa w przewozie materiałów niebezpiecznych. Kursanci poznają również obowiązki kierowcy, zasady załadunku i rozładunku materiałów niebezpiecznych, sposoby oraz umiejscowienie oznakowania ładunków, a także zagrożenia, z którymi prowadzący pojazd może mieć styczność. Nie należy przy tym zapominać, że kursy ADR dzielą się na:

  • początkowe (jeżeli kierowca ubiega się o wydanie zaświadczenia ADR po raz pierwszy) w zakresie przewozu towarów niebezpiecznych wszystkich klas (oprócz klasy 1 – materiały wybuchowe i 7 – materiały promieniotwórcze oraz przewozu w cysternach),

  • specjalistyczne w zakresie cystern lub szkolenia specjalistyczne klasy 1 (obejmuje materiały wybuchowe), bądź szkolenia specjalistyczne klasy 7 (dotyczy materiałów promieniotwórczych),

  • doskonalące - jeżeli niezbędne jest przedłużenie zaświadczenia ADR.

Ładunki niebezpieczne stanowią w ruchu krajowym aż 10% wszystkich przewożonych towarów, dlatego też istnieje spore zapotrzebowanie na kierowców posiadających  uprawnienia, które można nabyć na kursach ADR. Warto zatem podnosić w ten sposób swoje kwalifikacje zawodowe, zwiększając jednocześnie swoją atrakcyjność na rynku pracy, co niewątpliwie przełoży się na wyższe zarobki.

Opracowanie:

Jazda Na Max Ośrodek Szkolenia Kierowców

Nysa , al. Wojska Polskiego 4

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas