Materiał Partnera Jakie uprawnienia są potrzebne, aby zostać kierowcą autobusu?

Jakie uprawnienia są potrzebne, aby zostać kierowcą autobusu?

Przewożenie ludzi z miejsca na miejsce sprawia Ci dużo frajdy? Być może kierowca autobusu to ścieżka kariery właśnie dla Ciebie. Ten zawód jest naprawdę ciekawym pomysłem, a popyt na kierowców autobusu jest dość spory. Pamiętaj jednak, że jazda autobusem to duża odpowiedzialność i związany z nią stres. Zastanawiasz się, czy kierowca autobusu to zawód właśnie dla Ciebie? Sprawdź, kto i jak może zostać takim kierowcą.

Czy każdy może zostać kierowcą autobusu?

Transport autobusowy jest szczególnie powszechny w większych miastach, jednak autobusy znajdują zastosowanie tak naprawdę wszędzie. Z transportu autobusowego korzystają miliony mieszkańców, a dla wielu jest to niezbędny środek transportu umożliwiający dojazd do szkoły, pracy czy sklepu.

To właśnie dlatego kierowca autobusu w Polsce jest naprawdę pożądanym zawodem. Jak dostać się do takiej pracy? Pierwszym warunkiem jest ukończony 24 rok życia. Istnieją jednak sposoby, aby uzyskać prawo jazdy już w wieku 21 lat. Tutaj niezbędne będzie wyrobienie kwalifikacji wstępnej przyspieszonej.

Podstawą do uzyskania prawa jazdy na autobusy są również orzeczenia: psychologiczne oraz lekarskie. Dają one gwarancję, że kandydat na kierowcę nie ma żadnych przeciwwskazań do wykonywania takiej pracy. Zdrowie psychiczne oraz fizyczne przyszłego kierowcy jest szczególnie ważne ze względu na odpowiedzialność ponoszoną za przewożonych pasażerów.

Jakie prawo jazdy na autobus?

Planujesz zapisać się na kurs na kierowcę autobusów? W tym celu niezbędne jest uzyskanie prawa jazdy kategorii D. Taki dokument uprawnia Cię również do prowadzenia ciągników rolniczych oraz pojazdów wolnobieżnych. Więcej informacji na temat tej kwalifikacji znajdziesz na oficjalnej stronie Ośrodka Szkolenia Kierowców - Ogniwo.

Pamiętaj, że do rozpoczęcia kursu wymagane jest aktualne prawo jazdy kategorii B. Umożliwia ono jazdę samochodami osobowymi i jest zdecydowanie najpopularniejszym uprawnieniem.

Do zawodowego transportu osób konieczna jest również kwalifikacja wstępna, która obejmuje w sumie 280 godzin zajęć (260 godzin teorii oraz 20 godzin praktyki). Dla osób, które uzyskały prawo jazdy kat. D po 10 września 2008 roku i ukończyły 23 rok życia, dostępna jest kwalifikacja wstępna przyspieszona. Jest ona dwukrotnie krótsza, bo obejmuje jedynie 140 godzin.

Jak widać, droga do zawodowego kierowcy nie należy do najprostszych. Jednak korzyści wypływające z prawa jazdy kategorii B są naprawdę warte uwagi. Oprócz niezapomnianej przygody, kierowcy autobusów mogą zadowolić się atrakcyjnymi wynagrodzeniami.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas