Artykuł sponsorowany Jak przygotować dziecko do przedszkola?

Jak przygotować dziecko do przedszkola?

Pierwsze dni w przedszkolu są niezwykle stresujące zarówno dla rodziców, jak i dla dziecka. Istnieje jednak kilka sposobów na stworzenie u malucha pozytywnych skojarzeń, które nieco ułatwią mu proces oswajania się z pobytem poza domem. Wymaga to nieco zaangażowania od opiekunów, jednak włożony trud bez wątpienia jest warty zachodu. W jaki sposób można przygotować pociechę do przedszkola?

Pozytywne nastawienie przede wszystkim

I nie chodzi tu tylko o pozytywne nastawienie dziecka, ale przede wszystkim o optymistyczne podejście rodziców. Warto postarać się, aby wizyty w placówce kojarzyły się maluchowi wyłącznie z dobrą zabawą. Pomóc w tym może wspólne przygotowywanie wyprawki, oglądanie i czytanie bajek o przedszkolu, a także inscenizowanie scenek z życia przedszkolaka. Oswojenie się z taką tematyką, stworzy w główce malucha przyjemne skojarzenia z pobytem w placówce.

W dużej mierze od zaangażowania rodziców zależy, jak dziecko zaadaptuje się do nowej sytuacji. Nawet jeśli u malucha w pierwszych dniach pojawią się łzy i smutek z powodu rozłąki, doświadczone panie przedszkolanki z pewnością szybko zajmą pociechę zabawą i zachęcą do wspólnych aktywności.

Aby mieć pewność co do kwalifikacji opiekunek przedszkolnych, warto zdecydować się na posłanie dziecka do sprawdzonej placówki. Rodzinną i bezpieczną atmosferę gwarantuje np. niepubliczne przedszkole MALUDY.

Czego nauczyć malucha przed wizytą w przedszkolu?

Opowiadając dziecku o przedszkolu, warto przedstawić szczegółowy plan dnia. Maluch powinien wiedzieć o zabawach, ale też o leżakowaniu, wspólnym jedzeniu posiłków przy stole czy samodzielnym korzystaniu z toalety. Dzięki dokładnemu zobrazowaniu dziecku aktywności, jakie czekają go podczas dnia poza domem, prawdopodobnie przestaną one wzbudzać strach i staną się czymś normalnym. Dobrym pomysłem może być również przedstawienie w formie opowiadania własnych wspomnień z czasów przedszkolnych.

Aby maluch czuł się dobrze w przedszkolu, powinien być w miarę możliwości niezależny. Dobrze jeśli syn lub córka potrafi zjeść samodzielnie posiłek, skorzystać z łazienki, ubrać się, a także bez problemu przedstawić się z imienia i nazwiska. Takie podstawowe umiejętności zapewnią mu więcej pewności siebie oraz pozwolą na łatwiejsze odnalezienie się w nowej rzeczywistości.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas