Artykuł sponsorowany Jak przygotować dziecko na pierwszy dzień w przedszkolu?

Jak przygotować dziecko na pierwszy dzień w przedszkolu?

Pierwszy dzień w przedszkolu to duże wydarzenie zarówno dla dziecka, jak i dla rodzica. Choć dzieciom chodzącym wcześniej do żłobka może być odrobinę łatwiej, wciąż wymaga to odpowiedniego przygotowania. Dlatego tak ważne jest, by dziecko czuło się w pełni zaopiekowane, a samo przygotowanie odbyło się bez zbędnych nerwów. Co jeszcze możemy zrobić, aby dziecko poradziło sobie podczas pierwszego dnia w przedszkolu? 

Nowa, przerażająca rzeczywistość 

Na samym początku dziecko może w ogóle nie okazywać strachu — w końcu nie jest do końca świadome tego, co się niedługo wydarzy. Jednak kiedy pierwszy dzień w przedszkolu nadejdzie, bardzo prawdopodobne jest, że nasza pociecha wpadnie w histerię. Dlatego tak ważne jest, by odpowiednio wcześniej zacząć wdrażać je w nową rzeczywistość. Najlepiej zacząć od wyjaśnień: czego dziecko może się spodziewać, jak będzie wyglądał rytm dnia itp. Należy także podkreślić, że choć rozłąka może się wydawać wiecznością, o umówionej godzinie będziemy czekać pod drzwiami przedszkola. Aby zmniejszyć strach, można także przygotować wyprawkę, w której wybieraniu dziecko będzie mieć pełną dowolność. Zabranie ulubionej maskotki to również dobry pomysł, jednak warto się wcześniej upewnić co do zasad bezpieczeństwa panujących w przedszkolu. 

Co jeszcze można zrobić przed pierwszym dniem w przedszkolu?

Niektóre placówki organizują dni adaptacyjne — warto się na nie wybrać, aby nasza pociecha mogła na spokojnie zapoznać się z nową rzeczywistością, a także poznać inne dzieci i opiekunów. Niekiedy istnieje także możliwość, aby rodzic pozostał z dzieckiem w przedszkolu przez kilka pierwszych dni; godziny jego pobytu należy jednak sukcesywnie skracać. 

Oczywiście, przed wyborem placówki warto zrobić odpowiednie rozeznanie — w końcu będzie to miejsce, w którym dziecko spędzi kilka lat życia. W Katowicach od kilku lat działa przedszkole Gwiazdolandia, w którym organizowane są zajęcia z angielskiego, logopedą oraz dogoterapia. 

A co zrobić, kiedy dziecko wróci z przedszkola?

Jeśli nie mamy możliwości towarzyszenia dziecku podczas pierwszego dnia, najlepiej nie zostawiać go tam samego na 8 godzin, a jedynie na 3-4. Natomiast po powrocie nie należy zbytnio naciskać i wypytywać, a raczej delikatnie zachęcić do opowiedzenia swoich wrażeń. Poza tym możemy także wprowadzić system nagród, który będzie zachęcał naszą pociechę do dobrego zachowania — na przykład wspólne wyjście do kina czy na basen. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas