Artykuł sponsorowany Dygestoria w szkołach jako pomoce edukacyjne

Dygestoria w szkołach jako pomoce edukacyjne

Dygestoria, czyli wyciągi laboratoryjne, służą do bezpiecznego odprowadzania trujących lub po prostu drażniących oparów. W fachowych laboratoriach chronią pracowników, a w szkołach – nauczycieli i uczniów na zajęciach praktycznych z chemii. W naszym artykule przyjrzymy się bliżej działaniu dygestoriów i opowiemy nieco o lekcjach, które pozwalają lepiej zrozumieć tematy związane z różnymi reakcjami chemicznymi.

Zasady działania dygestoriów w praktyce

Dygestoria, które wyglądem przypominają przeszklone z przodu szafy, są wyposażone w wydajne wentylatory, dzięki którym skutecznie pochłaniają wszelkie chemiczne opary. Wentylatory usuwają to, co pochłonęły, poza teren budynku, zwykle przez dach. Wyciągi laboratoryjne są skonstruowane z materiałów odpornych na działanie różnych substancji; przednia szyba może być podnoszona do zadanej wysokości, dzięki czemu w komorze wyciągu laboratoryjnego można wygodnie, swobodnie wykonywać różne prace. Szyba stanowi element zabezpieczenia: zapobiega na przykład zachlapaniu ubrania żrącą lub nieprzyjemnie pachnącą substancją, czy też przeniesieniu się ognia, który może powstać wskutek przebiegu przeprowadzanej reakcji chemicznej. Nowoczesne dygestoria muszą spełniać rygorystyczne normy obowiązujące w danym kraju. W Polsce obowiązują przepisy, które obowiązują na terenie większości krajów Unii Europejskiej.

Lekcje chemii w laboratorium – ciekawe zajęcia, z których wiele można wynieść

Dla większości dzieci, młodzieży i dorosłych już ludzi praktyczne zajęcia, które – dosłownie – pokazują, na czym polegają omawiane zagadnienia, to najlepszy sposób na zapamiętywanie. Lepiej poznajemy chemię, kiedy mamy okazję przyjrzeć się reakcjom, niż kiedy studiujemy jedynie zapisy w postaci wzorów, słuchamy i czytamy o danym temacie. Jak mówią nam przedstawiciele z firmy DCD LAB ze Stęszewa w województwie wielkopolskim, dygestoria w szkołach to świetne pomoce edukacyjne, które pozwalają nauczycielom bezpiecznie przeprowadzać i pokazywać uczniom różne reakcje. Trzeba jednak wspomnieć, że nie wszystkie szkoły są wyposażone w laboratoria i dygestoria, a szkoda. Uczniowie lubią pokazowe lekcje, lubią doświadczenia, bo to dla nich po prostu znacznie ciekawsze od kredowych zapisków na tablicach. Fachowe wyposażenie laboratorium nie jest tanie, ale zdecydowanie warte swojej ceny. Dlatego też warto, by lokalne władze wspierały w tej materii wszystkie szkoły, zarówno podstawowe, jak i szkoły średnie, w których odbywają się lekcje chemii.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas