Artykuł sponsorowany Czym się kierować przy wyborze kierunku studiów?

Czym się kierować przy wyborze kierunku studiów?

Wybór kierunku studiów to jedna z najważniejszych decyzji w życiu. Niektórzy z nas od lat już wiedzą, czym chcieliby zajmować się zawodowo. Inni zaś wahają się do ostatniej chwili i trudno im zdecydować o tym, jaką szkołę wybrać. Studia w dużym stopniu określają naszą ścieżkę kariery i znacząco wpływają na nasze życie. Warto więc dobrze przygotować się do decyzji o wyborze uczelni. Jak to zrobić?

Ważne pytania

Nim zaczniemy zastanawiać się nad kierunkiem studiów, warto abyśmy zadali sobie kilka ważnych pytań. Być może wydadzą nam się one oczywiste, jednak odpowiedzi na nie są kluczowe. Jakie to pytania? Otóż pierwsze z nich brzmi: dlaczego chcę studiować? I to od  niego warto zacząć. A kolejne to: czego oczekuję od studiów? I co tak naprawdę mnie interesuje?

Dlaczego chcę studiować?

Wbrew pozorom odpowiedź na to pytanie nie jest oczywista. Kiedy jednak ją znajdziesz, łatwiej będzie podjąć Ci decyzję o właściwym kierunku. Niezwykle istotne jest to, aby to była Twoja odpowiedź. Często zdarza się bowiem, że wyznaczamy naszą ścieżkę zawodową, kierując się oczekiwaniami innych, w tym najczęściej rodziny. W takiej sytuacji, w przyszłości, może nas czekać zmiana zawodu.

Jak radzi nasz rozmówca z Gdańskiej Szkoły Wyższej

Zadajmy sobie też pytanie o to, co tak naprawdę lubię robić? Praca zawodowa stanowi bowiem znaczną część naszego życia, warto więc, aby była ona zgodna z naszymi oczekiwaniami i potrzebami. Dajmy sobie więc tyle czasu, ile potrzebujemy na to, aby podjąć właściwą decyzję. Determinuje ona w znacznym stopniu nasze przyszłe dorosłe życie. Po latach przepracowanych w branży, która realnie nas interesuje, z pewnością docenimy swój wybór. 

Czego oczekuję od studiów? Odpowiedź na to pytanie to kolejny krok, który zbliży nas do decyzji, dotyczącej odpowiedniego dla nas kierunku studiów. Znając swoje oczekiwania, łatwiej będzie nam wybrać właściwą uczelnię.  

Niezależnie od tego zaś, czy nasze oczekiwania idą w kierunku bardziej akademickim, czy praktycznym warto rozważyć wybór szkoły wyróżniającej się praktycznym podejściem. Na takiej uczelni zajęcia prowadzone są bowiem zarówno przez nauczycieli akademickich, jak i nauczycieli praktyków. Takie rozwiązanie zaś umożliwia połączenie teorii z praktyką oraz pozwala na skonfrontowanie ich ze sobą. Daje również możliwość wykorzystania zdobywanej wiedzy w praktyce już w trakcie trwania studiów. Przy obecnych oczekiwaniach rynku pracy takie podejście wydaje się być najbardziej optymalne. Warto więc zwrócić uwagę na to, czy dana uczelnia zapewnia zajęcia terenowe i praktyki oraz czy tworzy perspektywy dla przyszłej pracy zawodowej, ściśle związanej z danym kierunkiem.

Co tak naprawdę mnie interesuje?

Wybierając kierunek studiów zgodny z zainteresowaniami, łatwiej i przyjemniej będzie się nam uczyć. Jednocześnie powinniśmy zwrócić uwagę na zapotrzebowanie rynku pracy na specjalistów w danej dziedzinie. Jest to ważne z punktu widzenia przyszłego zatrudnienia. Sprawdźmy czy po ukończeniu studiów mamy szanse na pracę w wyuczonej profesji.Jeśli wybierzemy studia zgodne z zainteresowaniami, ale bez szans na zatrudnienie, to możemy się dokształcić na studiach podyplomowych, które pozwalają zdobyć nowe, potrzebne kwalifikacje, cenne i poszukiwane na rynku pracy. Warto zaplanować swoją ścieżkę edukacyjną i skorelować ją ze swoimi zainteresowaniami i przyszłą pracą zawodową - mówi Doradca zawodowy z GSW.  

Czym się kierować przy wyborze uczelni?

Jeśli już mamy odpowiedzi na ważne pytania i wybraliśmy interesujący nas kierunek studiów, przychodzi czas na wybór uczelni. Obecnie uczelnie, podobnie jak inne firmy, stosują różne strategie marketingowe. Bądźmy jednak ostrożni i nie ulegajmy marketingowym zabiegom. Zapoznajmy się dokładnie z programami edukacyjnymi, jakie oferują poszczególne szkoły.  Podobnie w przypadku regulaminów stypendiów, ofert praktyk, staży oraz wymian międzynarodowych. Warto również przejrzeć statystyki dotyczące aktywności absolwentów danej uczelni na rynku pracy. Wreszcie warto sprawdzić także, jacy nauczyciele tworzą kadrę uczelnianą. Wszystkie te działania dadzą nam bowiem realny obraz uczelni, pozwolą skonfrontować nasze wyobrażenia z rzeczywistością.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas