Artykuł sponsorowany Rodzaje specjalności na kierunku Dietetyka

Rodzaje specjalności na kierunku Dietetyka

Stale rośnie świadomość znaczenia prawidłowego odżywiania dla zdrowia i dobrego samopoczucia, a także osiągania coraz lepszych wyników w najrozmaitszych dziedzinach życia. Wraz ze wzrostem tej świadomości w naszym społeczeństwie rośnie też zapotrzebowanie na sprawnie poruszających się w zakresie dietetyki ekspertów. Jest to jednak dyscyplina tak szeroka, że w jej ramach można wyróżnić poszczególne specjalizacje, których naucza się obecnie w szkołach wyższych w odpowiedzi na wymogi rynku.

Dietetyka sportowa

Jedną z takich specjalizacji jest choćby dietetyka sportowa, nastawiona na pracę indywidualną zarówno z wyczynowcami, jak i osobami pragnącymi ćwiczyć czysto rekreacyjnie. Dieta ma wpływ na procentowy skład masy ciała, jest więc kluczowym czynnikiem poprawy sprawności fizycznej. Szybkość, siła, wytrzymałość organizmu – dzięki umiejętnemu zaplanowaniu i wdrożeniu odpowiedniego systemu żywienia można osiągnąć lepsze wyniki na każdym z tych pól. Przy czym każda dyscyplina sportu ma tutaj nieco inne wymagania, które należy uwzględnić, podobnie jak jednostkowe predyspozycje fizjologiczne związane chociażby z typem budowy ciała danego człowieka.

Absolwent specjalności dietetyka sportowa potrafi ocenić stan swojego podopiecznego i dokonać niezbędnych modyfikacji w jego planie żywieniowym, a także stworzyć taki plan od podstaw. Posiada również wiedzę z zakresu podstaw medycyny sportowej (fizjologia wysiłku, ortopedia urazowa), jest więc w stanie wspomóc nie tylko zdolności organizmu do wysiłku fizycznego, lecz także regenerację po nim. Eksperci w tej dziedzinie poszukiwani są choćby w siłowniach, ośrodkach SPA i rekreacyjnych, ale też szpitalach czy sanatoriach.

Żywienie zbiorowe

Dwa ostatnie typy placówek nie mogą się obejść również bez osób wyspecjalizowanych w zakresie żywienia zbiorowego. Obejmuje on chociażby takie zagadnienia jak technologia przygotowania potraw albo zarządzanie jakością oraz dbałość o bezpieczeństwo żywności. – Podczas studiów poruszane są także aspekty prawne. Studenci zaznajamiają się też ze specyfiką rynku usług gastronomicznych, zarówno w Polsce, jak i na całym świecie – mówi rzecznik Wyższej Szkoły Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi, która prowadzi taki kierunek. Podstawy technik marketingu tego typu usług, jak również zarządzania lokalem, który je świadczy, pozwalają absolwentom natomiast samodzielnie prowadzić w przyszłości np. własną restaurację lub założyć firmę cateringową.

Żywienie kliniczne

Rosnąca długość życia i mnogość związanych z tym schorzeń oraz ich jednostkowa specyfika wywołały potrzebę utworzenia na kierunku Dietetyka osobnej specjalizacji, jaką jest żywienie kliniczne. Prawidłowa dieta ma bowiem kluczowy wpływ na proces leczenia i utrzymywanie w dobrym stanie osoby chorej albo w podeszłym wieku. Mało tego – do rozwiązania wielu problemów ze zdrowiem wystarczy nawet wyłącznie optymalna zmiana jadłospisu pacjenta!

Absolwent specjalności żywienie kliniczne potrafi ułożyć taki jadłospis w zależności od potrzeb chorego, a także osób z tzw. grupy ryzyka zapadalności na niektóre schorzenia. Posiada wiedzę z pogranicza dziedzin takich jak dietetyka, fizjologia oraz farmacja, znajdzie więc zatrudnienie m.in. poradniach dietetycznych, ale też w szpitalach, sanatoriach czy domach opieki.

Psychodietetyka

Psychodietetyka z kolei to dziedzina patrząca na żywienie z perspektywy psychologii. Absolwent takiej specjalności potrafi wskazać na przykład emocjonalną przyczynę związanego z dietą problemu zdrowotnego i znaleźć skuteczne rozwiązanie, opracowując strategię wprowadzania zmian w nawykach żywieniowych. Choroby takie jak cukrzyca, miażdżyca, otyłość, bulimia czy anoreksja są w społeczeństwach zachodnich, do których należy Polska, coraz powszechniejsze, zaś ich związek ze sferą psychiki jest w tej chwili niepodważalny. Dlatego tak ważne jest kształcenie osób potrafiących połączyć głęboką wiedzę z zakresu dietetyki i psychologii jedzenia.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas