Artykuł sponsorowany Dlaczego warto podjąć studia na kierunku Zdrowie publiczne

Dlaczego warto podjąć studia na kierunku Zdrowie publiczne

W polskim systemie opieki zdrowotnej dużą rolę odgrywają placówki publiczne utrzymywane z wpływów do budżetu i pozostające na usługach obywateli. Aby system ten działał sprawnie i rozwijał się zgodnie z przekształceniami, jakimi ulega społeczeństwo, należy kształcić specjalistów w dziedzinie zdrowia publicznego. Czy warto podjąć studia na kierunku Zdrowie publiczne?

Zdrowie publiczne – tok i program studiów

Jedną z uczelni oferującej kandydatom kierunek Zdrowie publiczne jest Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach. Uczelnia ta kształci kadry medyczne: lekarzy, farmaceutów, dietetyków, ale też administrację obsługującą publiczną opiekę zdrowotną. Jednym z nowych kierunków jest Zdrowie publiczne. Dlaczego powstał i jak jest prowadzony?

Kierunek Zdrowie publiczne jest odpowiedzią na wskazania „Europejskiego Raportu Zdrowia 2012: Droga do osiągnięcia dobrostanu” i polityki ramowej „Zdrowie 2020”. Celem jest wykształcenie specjalistów, którzy w najbliższej przyszłości wesprą system swoimi umiejętnościami i kwalifikacjami. Społeczeństwa europejskie się zmieniają, szczególnie pod względem demograficznym, a to pociąga za sobą potrzebę szukania nowych rozwiązań w kwestii świadczenia usług medycznych.

Kierunek Zdrowie publiczne jest dwustopniowy. Pierwszy etap to studia licencjackie. Student może wybrać jedną z dziesięciu specjalizacji:

  1. asystent osób starszych (zajęcia częściowo w języku angielskim),
  2. opiekun medyczny,
  3. higiena dentystyczna,
  4. zdrowie środowiskowe,
  5. ochrona zdrowia pracujących,
  6. epidemiologia i biostatystyka,
  7. statystyk medyczny,
  8. organizacja i zarządzanie w ochronie zdrowia,
  9. promocja zdrowia i edukacja zdrowotna z elementami pedagogiki,
  10. zarządzanie ryzykiem zdrowotnym.

Absolwent studiów pierwszego stopnia może kontynuować naukę na studiach magisterskich albo podjąć pracę. Jakie perspektywy się przed nim otwierają?

Gdzie można pracować po ukończeniu kierunku Zdrowie publiczne?

Ponieważ kierunek jest odpowiedzią na potrzeby rynku usług zdrowotnych (publicznych i prywatnych), absolwenci nie powinni mieć problemu z odnalezieniem się na rynku pracy – ani polskim, ani zagranicznym. Podjęciu pracy poza granicami Polski sprzyja fakt, że niektóre zajęcia są prowadzone w języku angielskim, a na lektoratach studenci poznają terminologię fachową.

Po ukończeniu kierunku Zdrowie publiczne student ma kompetencje, aby podjąć pracę w zakładzie opieki zdrowotnej albo w jednej z licznych instytucji odpowiedzialnych za ochronę lub promocję zdrowia. Absolwent ma uprawnienia i wiedzę, które otwierają przed nim możliwość pracy na stanowiskach wykonawczych, a w zależności od specjalizacji może szukać pracy w różnych miejscach – począwszy od prywatnych domów pacjentów, a skończywszy na instytucjach państwowych związanych z ochroną zdrowia.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas