Artykuł sponsorowany Czym jest autyzm – fakty i mity

Czym jest autyzm – fakty i mity

Obecnie coraz częściej diagnozuje się u dzieci zaburzenia ze spektrum autyzmu. Jednak świadomość i wiedza społeczeństwa na temat tego schorzenia, wcale nie rośnie. Mnóstwo osób nie rozumie go lub posiada błędne wyobrażenie o osobach autystycznych. Dlatego poniżej wyjaśniamy, czym jest autyzm oraz obalamy najczęściej pojawiające się mity na jego temat. Zapraszamy do lektury!

Objawy autyzmu

Autyzm to całościowe zaburzenie rozwoju mózgu okresu wczesnodziecięcego. Specjaliści zajmujący się terapią osób autystycznych, wśród najczęściej spotykanych symptomów wymieniają:

  • trudności w nawiązywaniu kontaktów z otoczeniem,
  • opóźnienie w rozwoju mowy,
  • niechęć do przebywania w towarzystwie,
  • uporczywe zainteresowanie przedmiotami,
  • nadwrażliwość na bodźce zewnętrzne (dźwięki, dotyk, światło),
  • unikanie kontaktu wzrokowego.

Dodatkowo osoby z autyzmem często bywają niechętne do jakichkolwiek zmian. Jakiekolwiek ingerencja w ich rutynę może wywołać w nich agresje lub autoagresje. Warto jednak pamiętać, że wyżej wymienione nie muszą zawsze się pojawić, są one jednak podstawą do postawienia konkretnej diagnozy.

Fakty i mity

Znając już podstawowe informacje o autyzmie oraz jego najpopularniejsze objawy, warto zapoznać się z mitami krążącymi wokół tego schorzenia.

Najczęściej pojawiającym się mitem, jest przeświadczenie, że wszystkie dzieci cierpiące na autyzm zachowują się tak samo. Jest to oczywiście nieprawdą. Obraz zaburzenia może znacząco różnić. Każdy z nas jest inny i dotyczy to także osób autystycznych.

Specjaliści z Centrum Edukacyjno-Terapeutycznego Spektrum Autyzmu, jako nieprawdziwą informację dotyczącą autyzmu, podają także teorie „zimnej matki” mówiącą, że autyzm spowodowany jest odrzucającą postawą matki. Oczywiście nie ma to nic wspólnego z prawdą. Autyzm jest zaburzeniem neurorozwojowym i na jego rozwój nie mają wpływu relacje z bliskimi.

Kolejny mit, który warto obalić, to przeświadczenie, że osoby autystyczne nie lubią się przytulać. Faktem jest, że mogą być one wrażliwe na dotyk, jednak nie muszą. Wiele osób z autyzmem chętnie przytula się i nawiązuje kontakt z bliskimi osobami: rodzicami, rodzeństwem, a także z rówieśnikami i swoimi psychoterapeutami.

Ostatnim wyobrażeniem na temat autyzmu, które warto poruszyć to fakt, że wszystkie osoby na niego cierpiące są genialne i uzdolnione. Warto jednak wspomnieć, że wśród osób autystycznych pojawiają się wspaniali matematycy, czy muzycy.

Mamy nadzieje, że znając powyższe informacje, lepiej zrozumiecie autyzm oraz osoby z nim się zmagające.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas