Artykuł sponsorowany Programowanie dla dzieci – przyszłość, którą warto budować już dziś!

Programowanie dla dzieci – przyszłość, którą warto budować już dziś!

Widok dziesięciolatka, siedmiolatka, a nawet pięciolatka z tabletem, czy smartfonem przestaje nas zadziwiać. Nasze pociechy szybko łakną wiedzę elektroniczną i chętnie bawią się nowoczesną technologią. Zabawa może być jednak również świetnym sposobem na rozwój i zarażanie bakcylem przydatnej w przyszłości wiedzy. Nic dziwnego zatem, że obecnie można spotkać się z profesjonalnymi kursami programowania dla dzieci! Nie każdy również wie, że ono jest zapisane w podstawie programowej polskiego systemu edukacji od pierwszej klasy szkoły podstawowej. Mówią o tym regulacje z 2017 roku!

Czwarta rewolucja przemysłowa i obecna generacja dzieci

Dzisiaj żyjemy w czwartej rewolucji przemysłowej, która jest rewolucją technologiczną, często inaczej zwaną obliczeniową. To ona dotyczy rozwoju takich elementów, jak Big Data, chmur obliczeniowych, czy sprzętów elektronicznych, a także całej przestrzeni środowiska wirtualnego. Rewolucja ta ma również ścisły kontekst kulturowy oraz społeczny! To tu należy zastanowić się nad tym, jak obecna generacja dzieci powinna na przemiany w świecie technologicznym reagować. Eksperci doradzają, aby był to właśnie krok ku programowaniu. Podkreślić przy tym warto to, że nie musi to się odbywać kosztem „analogowego” świata zabaw na świeżym powietrzu, czy przy planszówkach. Zrównoważony rozwój dziecka, które wychowywane jest w tradycyjny i również nowoczesny sposób to dzisiaj ważne zadanie w trwającej rewolucji przemysłowej 4.0. Wiedzą o tym między innymi założyciele For (Akademia Programowania), którzy jako rodzice trójki dzieci dostrzegli konieczność edukowania pociech w użytkowaniu wysokiej technologii. Wszystko to jednak w granicach rozsądku tak, aby powszechne i nieodłączne użytkowanie TV, smartfonów, laptopów czy konsoli przez najmłodsze dzieci, przerodziło się z biernego uczestnictwa w twórcze i przydatne umiejętności. Wszystkim sceptykom i przeciwnikom wdrażania technologii w życiu małego człowieka, należy zaś uświadomić to, że dziedzina programowania to nie wróg bajkowego dzieciństwa, ale jego sprzymierzeniec. Wiedzieć należy jednak to, jak w odpowiedni sposób uczyć nasze pociechy. Wiedzą to właśnie specjaliści Akademii Programowania FOR!

Praktyka, która ma olbrzymie znaczenie

Zanim powiesz programowaniu dla dzieci stanowcze NIE, zastanów się, czy powiedziałbyś tak samo w przypadku nauczania języka angielskiego. Wielu rodziców jeszcze kilkanaście lat temu rezygnowało z przedszkolnych zajęć pociech w lekcjach języka. Efekt? Dłuższa późniejsza droga ku przyswajaniu obcych języków, a przy tym utrudnione funkcjonowanie w globalistycznym świecie. Problemy ze znalezieniem lepszej pracy, brak swobodnego podróżowania po globie, czy nawet węższe źródła wiedzy – wszak tysiące książek i ważnych publikacji nie doczekało się jeszcze tłumaczenia na polski. Podobne związki przyczynowo skutkowe można już dzisiaj zauważyć w przypadku programowania. To ono tłumaczy, skąd biorą się cyfrowe obrazy i treść, jak one działają oraz, jak się nimi zarządza. Szeroka informatyzacja wpływa zatem na całe życia człowieka i za dekadę określone umiejętności mogą być tak samo cenne i powszechne, jak przytoczona wiedza dotycząca języka angielskiego. Wysyłając dziecko na kurs programowania, nie odbierasz zatem jemu dzieciństwo! Dajesz mu lepszą przyszłość…



Pamiętać jednak należy po raz kolejny o zrównoważonym wychowaniu, a także o praktycznym zakresie programowania. Mowa o tym, aby zajęcia były dostosowane do umiejętności, poziomu zainteresowania czy możliwości dzieci tak, aby pozwalały rozwijać myślenie algorytmiczne, wiedzę matematyczną, czy aby móc przełożyć swoje fizyczne doświadczenie do świata tabletów, smartfonów i komputerów, np. poprzez tworzone aplikacje. Podkreślić przy tym warto, że programowanie to dziedzina zarówno dla chłopców jak i dziewczynek, ponieważ rozwija kompetencje przyszłości oraz umiejętności logicznego myślenia. Jakie pociechy powinny zaś zacząć naukę programowania? Idealny wiekiem na rozpoczęcie pierwszych zmagań opartych również o przyjemną pracę zespołową, kontakt z rówieśnikami oraz zabawę jest wiek 5 lat. Pamiętaj przy tym, że dzisiaj szkoły podstawowe od pierwszych klas mają wpisany w program oświaty właśnie programowanie. Dlaczego brak jednak takich zajęć? Przede wszystkim wiąże się to z brakiem zaplecza technologicznego i wykwalifikowanych nauczycieli.

Oferta Akademii Programowania FOR odpowiedzią na przemiany społeczne!

Oferta Akademii Programowania FOR jest jedną z najbardziej innowacyjnych w Polsce, jeśli chodzi o naukę programowania wśród dzieci. Jest ona jednak stworzona po analizach przemian społecznych, oraz wyzwań przyszłego świata. Dla założycieli Akademii FOR nie bez znaczenia są również kwestie dotyczące rozwoju psychicznego dzieci czy założenia pedagogiczne. Program nauczania dostosowany jest zatem do potrzeb naszych pociech, bez zabierania im bajkowego dzieciństwa i zabaw na świeżym powietrzu. Jak zatem wygląda nauka programowania podczas kursów w Akademii Programowania FOR. Przede wszystkim dotyczy ona rozwoju umiejętności podczas zabawy w dwóch ważnych środowiskach. Mowa o popularnym Minecrafcie – dla starszych dzieci –  a także o programie Scratch Junior i o innych aplikacjach nauki do kodowania idealnych dla 5-6 latków. To one umożliwiają tworzenie ruchomych obrazów i światów, a nawet mini gier i własnych avatarów. Nauka matematyki, logiki programowania i struktury określonych programów odbywa się zatem w przyjemny sposób, który jest także bardzo intuicyjny. Dziecko uczestniczące w kursie, nawet w wieku 5 lat, nie ma zatem prawa się ani nudzić, ani męczyć. Jest to dla niego zatem tak samo cenna zabawa, jak ta oparta o gry planszowe w domu, czy współzawodnictwo z rówieśnikami na placu zabaw! Dla starszych dzieci i młodzieży Akademia Programowania FOR w ofercie ma zajęcia z popularnych języków programowania Python, C# a także kurs z tworzenia stron internetowych. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas