Artykuł sponsorowany Zasady transportu paliw płynnych

Zasady transportu paliw płynnych

Dostęp do paliw wymaga zapewnienia ciągłości dostaw, co jest niemożliwe bez odpowiednich środków transportowych. Przewóz paliw płynnych musi odbywać się według ściśle określonych zasad, które są regulowane przez przepisy prawa. Paliwa mogą być transportowane drogą morską, kolejową, lotnicza oraz drogową, w zależności od wielkości ładunku oraz miejsca jego destynacji. Najpopularniejszy jest jednak transport samochodowy.

Transport samochodowy paliw płynnych

Paliwa płynne zaliczane są do kategorii ładunków niebezpiecznych, dlatego podczas ich transportu muszą być zachowane szczególne środki ostrożności. Paliwa tworzą mieszanki łatwopalnych cieczy, które stanowią poważne zagrożenie dla środowiska i otoczenia. Z tego powodu, transport musi być zorganizowany zgodnie z odgórnymi zasadami oraz przez wykwalifikowanych kierowców. 

Transport paliw płynnych zaliczany jest do kategorii ładunków ADR – mówi specjalista z firmy El-Bopaliwa. – Oznacza to, że cysterny muszą być przystosowane do przewozu paliw, a cały ładunek musi posiadać odpowiednie zabezpieczenia – dodaje. Transport paliw płynnych jest obarczony sporym ryzykiem, dlatego obsługiwany jest przez doświadczonych kierowców z odpowiednimi kwalifikacjami.

Transport paliw płynnych – najważniejsze zasady

Do transportu paliw wykorzystuje się specjalne cysterny, przystosowane do przewozu tego typu ładunków. Pojazdy muszą posiadać wymagane przepisami prawa zabezpieczenia, które mają na celu zminimalizować zagrożenie w razie wypadku. Transport paliw płynnych realizowany jest według ogólnych zasad:

  • cysterny wykorzystywane w transporcie muszą spełniać określone warunki zawarte w umowie ADR,
  • kierowca musi posiadać wymaganą dokumentację przewozową oraz stosowne zezwolenia, które upoważniają go do kierowania cysterną z paliwami płynnymi,
  • przed wyruszeniem w trasę, cysterna musi przejść szczegółową diagnostykę techniczną oraz posiadać aktualne badania,
  • w cysternie muszą znajdować się przynajmniej 2 gaśnice proszkowe oraz wyposażenie stanowiące ochronę dla kierowcy i otoczenia,
  • w cysternie powinno zostawić się wolną przestrzeń, aby w razie rozprzężenia ładunku, nie doprowadzić do eksplozji.

Przy transporcie paliw płynnych duże znaczenie ma także ustalona trasa przejazdu. Powinna ona być sprawdzona pod kątem ewentualnych zagrożeń, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia sytuacji niebezpiecznych. Transport paliw płynnych należy do jednej z trudniejszych gałęzi transportowych, dlatego wymaga dobrej organizacji i przygotowań.

 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas