Artykuł sponsorowany Rodzaje etanolu dedykowanego dla sektora przemysłowego i spożywczego

Rodzaje etanolu dedykowanego dla sektora przemysłowego i spożywczego

Za etanol uważa się organiczny związek chemiczny zaliczany do grupy alkoholi. Tworzony jest on dzisiaj z popularnych surowców, które są mniej lub bardziej wydajne. Zalicza się do nich pszenicę (około 355 litrów z tony materiału); kukurydzę (350l/t), jęczmień (330l/t), żyto (329l/t), owiec (265 l/t), czy nawet ziemniaki i buraki cukrowe. Dla szeroko pojętego przemysłu spożywczego oraz przemysłowego, dedykowane są zaś cztery najważniejsze rodzaje etanoli. Poznaj je razem z nami!

Alkohol etylowy surowy

Alkoholem etylowym surowym nazywanym również potocznie surówką jest wysoko stężony spirytus surowy. Jego wspomniane stężenie przekracza 90%, a jest w prosty sposób uzyskiwane w gorzelniach przez prostą destylację. Istotne przy tym jest to, że alkohol etylowy surowy stanowi półprodukt, który należy oczyścić, a także połączyć z innego rodzaju roztworami. To właśnie kolejne procesy produkcyjne w specjalistycznych zakładach przynoszą półkowe produkty w postaci różnego rodzaju alkoholi spożywczych. Alkohol etylowy surowy traktuje się zatem, jako swoisty surowiec produkcji spożywczej.

Alkohol etylowy odwodniony

Drugim typem etanolu jest alkohol etylowy odwodniony, który ma inne zastosowanie niż spirytus surowy. Przede wszystkim jest bowiem on dedykowany dla przemysłu farmaceutycznego, poligraficznego, petrochemicznego, energetycznego, czy kosmetologicznego. Ma on wysoką klarowność i czystość, oraz niewielką ilość wody w składzie (do 0,2%). Jego dużą zaletą jest to, że może być stosowany jako biokomponent przy produkcji ropopochodnych paliw płynnych.

Alkohol etylowy rektyfikowany

Alkohol etylowy rektyfikowany to produkt głównie na użytek przemysłu alkoholowego spożywczego. Najlepsi producenci etanolu tacy, jak Zakład Produkcji Etanolu i Pasz w Rąbczynie należący do spółki BGW (hurtownia paliw marki LOTOS), gwarantują przy tym spirytus rektyfikowany w trzech gatunkach jakościowych: zwykłym, wybornym, oraz luksusowym. To właśni z nich powstają nalewki, wódki i likiery, a także różnego rodzaju alkoholowe aromaty do pieczenia ciast. Objętościowy alkohol w tymże destylacie to aż 95%!

Bioetanol paliwowy

Bioetanol paliwowy zwany jest inaczej alkoholem rolniczym, ponieważ powstaje z jęczmienia, pszenicy, czy też kukurydzy. Może on też być otrzymywany z biomasy. To z niego tworzy się zaś wysokiej klasy, wciąż udoskonalane biobenzyny, które występują w  Polsce np. w typie E85, będąc mieszanką bioetanolu oraz benzyny. Z roku na rok w UE i na całym świecie produkcja paliw ekologicznych organicznych jest coraz większa. Bioetanol ma w tym swój bardzo duży udział. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas