Materiał Partnera Zasady przewozu samochodu powypadkowego na lawecie

Zasady przewozu samochodu powypadkowego na lawecie

Lawety wykorzystywane są powszechnie w przypadku uszkodzenia któregoś z podzespołu auta bądź wtedy, kiedy ulegnie ono wypadkowi bądź stłuczce. Najlepsze firmy z branży pomocy drogowej odchodzą od holowania pojazdów – znacznie bezpieczniejszym i szybszym sposobem jest ich lawetowanie. Poznaj zasady transportu powypadkowych samochodów osobowych i dostawczych według przepisów ruchu drogowego oraz wymagań technicznych.

Laweta według przepisów prawa

Według przepisów prawa lawetą określa się pojazd, a także przyczepę służącą do bezpośredniego przewozu pojazdów mechanicznych. Najczęściej pomoce drogowe wykorzystują bardzo nowoczesne samochody – między innymi marki Peugeot – z wieloma systemami wspomagającymi pracę. Ważne jest również to, aby laweta była oznakowana w odpowiedni sposób – konieczne są: barwa żółta, koguty świetlne na kabinie, oznakowania odblaskowe i świetlne ze wszystkich stron lawety. Warto zwróć również uwagę na uprawnienia do prowadzenia lawety. W przypadku wykorzystania lawet z masą całkowitą do 3,5 tony wystarczy posiadać kategorię prawa jazdy B. W innym wypadku kierowca musi mieć kategorię B+E. Najlepsze firmy z branży pomocy drogowej, takie jak przedsiębiorstwo Antrex, w swoich strukturach wdrożyły bardzo restrykcyjny system jakościowy – zatrudniają wyłącznie wykwalifikowanych kierowców i mechaników z doświadczeniem oraz wykorzystują tylko najnowocześniejszy sprzęt wyposażony w różne systemy wspomagania.

Sposób mocowania aut na lawecie

Sam sposób mocowania auta na lawecie jest bardzo ważny. Warto wiedzieć, że profesjonalna pomoc drogowa zwraca uwagę na obciążenie pojazdu – silniki samochodów osobowych i dostawczych znajdują się z przodu, dlatego auto na lawecie ustawiane jest właśnie przodem do kierunku ruchu lawety (pozwala to na odpowiednie rozłożenie ciężkości). Bardzo ważne jest to, że około 10% całego obciążenia powinno spoczywać na haku lawety. Jeśli chodzi o ustawienie pojazdu na lawecie, musi być on umieszczony symetrycznie względem poziomej i pionowej osi platformy załadunkowej. Dopiero wtedy pomoc drogowa może przejść do mocowania pojazdu. Wykorzystuje się do tego specjalne pasy mocujące. Są one mocowane do kół samochodu – wcześniej są one zablokowane – w odpowiednich technikach montażu. Najczęściej wykorzystuje się mocowanie dwupunktowe bądź trzypunktowe – pasy lawetowe są przytwierdzane w trzech albo dwóch miejscach. Warto wiedzieć, że pasy lawetowe muszą mieć atesty i spełniać europejską normę 12195-2. Najlepsze z nich mają wytrzymałość do kilku ton obciążenia.

Podziel się