Materiał Partnera Holowanie czy laweta – co zrobić z uszkodzonym pojazdem?

Holowanie czy laweta – co zrobić z uszkodzonym pojazdem?

Awaria pojazdu zawsze jest sytuacją nieprzyjemną i stresującą, zwłaszcza jeśli ma miejsce z dala od domu. Wiadomo jednak, że uszkodzonego pojazdu nie możesz pozostawić pośrodku drogi – należy je przetransportować na miejsce przeznaczone do postoju, jak parking czy zajazd, a najlepszym rozwiązaniem będzie oddanie go do warsztatu samochodowego. Zanim jednak to nastąpi, auto trzeba przetransportować. Zobacz, kiedy możesz je holować, a kiedy niezbędna będzie laweta.

Holowanie pojazdu

Holowanie, to zdecydowanie tańsza możliwość i jeśli posiadamy osobę, która może nam pomóc warto z niego skorzystać. Niestety, nie zawsze możesz skorzystać z tego rozwiązania. Przede wszystkim, aby odholować auto, musisz posiadać:

  • linę holowniczą,
  • trójkąt ostrzegawczy,
  • sprawny hak holowniczy i ucho holownicze.

W aucie holowanym siedzieć musi osoba posiadająca uprawnienia do prowadzenia pojazdu, najlepiej, gdy jest to bardziej doświadczony z kierowców – pozwoli to uniknąć podstawowych błędów i odholować pojazd bez dodatkowych strat.

Auto holowane może być na holu sztywnym lub giętkim – w tym drugim przypadku konieczny jest sprawny układ hamulcowy i kierowniczy pojazdu. Wbrew powszechnej opinii holowany samochód nie może mieć również uruchomionych świateł awaryjnych – do ostrzegania służy trójkąt ostrzegawczy, który należy umieścić po lewej stronie auta, a w przypadku kiepskiej widoczności lub w godzinach nocnych należy włączyć światła pozycyjne.  

Holowanie pojazdu przez drugie auto osobowe nie zawsze jest jednak możliwe. Jeśli spotkała Cię awaria podczas jazdy na autostradzie odholować Twoje auto może jedynie pojazd uprawniony. W tym celu zadzwonić musisz na pomoc drogową, na przykład Pomoc Drogowa Autoholowanie Michał Zieliński. Doświadczeni kierowcy pomogą Ci uporać się z problemem, a na podstawie zgłoszenia i udzielonych przez Ciebie informacji zdecydują, czy Twój pojazd może zostać odholowany, czy niezbędny będzie jego transport lawetą.

Transport lawetą

Jeśli Twoje auto uległo poważnej kolizji lub też awarii uległ samochód z automatyczną skrzynią biegów, odholowanie takiego pojazdu ze względów bezpieczeństwa nie jest możliwe. W tej sytuacji transport pojazdu odbywa się za pomocą lawety lub autolawety.

Jeśli do uszkodzenia auta doszło na skutek wypadku z winy innego kierowcy, koszt transportu Twojego samochodu pokrywa sprawca, a dokładniej jego ubezpieczyciel, ponieważ wchodzi to w zakres ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej (OC), które jest obowiązkowe dla wszystkich pojazdów w Polsce. Jeśli sprawcą jesteś Ty lub auto uległo awarii z innych przyczyn, być może również pokryje to Twoje ubezpieczenie. Jeśli jesteś posiadaczem Assistance, prawdopodobnie masz możliwość skorzystania z transportu pojazdu za pomocą autolawety w ramach tego wariantu ubezpieczenia – przed wezwaniem pomocy drogowej to warto sprawdzić.

Podziel się