Materiał Partnera Zasady obowiązujące przy wymianie opon

Zasady obowiązujące przy wymianie opon

Choć może się to wydawać sprzeczne z intuicją, wymianę kół możemy przeprowadzić sami, natomiast wymiana opon na kołach powinna być przeprowadzona przez specjalistyczny serwis oponiarski. Dlaczego tak jest i jak powinna przebiegać prawidłowa wymiana opon? Kiedy trzeba zmieniać opony? Na te i inne pytania odpowiemy w naszym artykule. Zapraszamy do czytania!

Kiedy wymieniać opony?

Eksperci zalecają regularną wymianę opon na letnie i zimowe, w zależności od pory roku i warunków atmosferycznych. Oczywiście nie robimy tego z kalendarzem w ręce, a raczej zwracając uwagę na to, jaka jest aura, jaki jest stan dróg, a przede wszystkim temperatura powietrza. Jesienią warto wymienić opony na zimowe, gdy temperatura powietrza w ciągu dnia spadnie poniżej siedmiu stopni Celsjusza, gdyż prawdopodobieństwo wystąpienia przymrozków w nocy znacznie wtedy wzrasta. Wiosną warto zmienić opony na letnie kiedy średnia dobowa temperatura przekracza siedem stopni Celsjusza.

Dlaczego nie wystarcza nam opony całoroczne? Przede wszystkim dlatego, że opona całoroczna nie jest dostatecznie bezpieczna ani latem, ani zimą. Do wykonania opon zimowych i letnich używa się nieco innego rodzaju gumy. Jej skład powoduje, że guma w oponach zimowych, jako bardziej miękka, uzyskuje właściwą twardość w ujemnych temperaturach, natomiast w temperaturze powyżej 7 st. C może się topić. Za to guma do opon letnich w niskich temperaturach traci elastyczność, a tym samym przyczepność. Poza tym, opony te mają różną rzeźbę bieżnika. Opony całoroczne natomiast, muszą dostosować się do skrajnie różnych warunków, co sprawia, że ich właściwości nie są optymalne ani latem, ani zimą.

Na co zwrócić uwagę przy wymianie opon?

Przy wymianie opon warto przestrzegać kilku zasad, które sprawią, że jazda będzie bezpieczna. Może się zdarzyć, że jedna opona zostanie przebita i trzeba kupić nową. Nie trzeba wtedy wymieniać wszystkich czterech opon, ale należy zwrócić uwagę, by na kołach jednej osi znalazły się opony identycznej marki, modelu, konstrukcji i rozmiaru, oraz o identycznym indeksie prędkości i nośności. Wymieniając opony w Serwisie Opon Zbigniewa Niemca można skorzystać z porady eksperta, aby mieć pewność, że nowa opona, albo opona poddana wulkanizacji będzie bezpieczna. Duże różnice w wysokości bieżnika między oponą nową, a używaną mogą wypływać na zużywanie się innych części pojazdu, na przykład układu napędowego. Czasem lepiej wymienić obydwie opony, jeśli niemożliwa jest wulkanizacja opony uszkodzonej.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas