Artykuł sponsorowany Wymiana opon samochodowych – kiedy jest konieczna?

Wymiana opon samochodowych – kiedy jest konieczna?

Czy wiesz, że opony – jako elementy łączące pojazd z drogą – mają bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo jazdy? Według danych statystycznych aż 36% wypadków samochodowych spowodowanych jest nieodpowiednim stanem technicznym auta – w tym złą kondycją ogumienia. W związku z tym, warto zadbać o ten aspekt. Przeczytaj, w jaki sposób można rozpoznać, że konieczna jest wymiana tego elementu na nowy.

Zużyte opony – czyli jakie?

Co prawda, świadomość kierowców na temat bezpieczeństwa jazdy z roku na rok się zwiększa, ale nadal dla wielu kierujących jedynym sygnałem do wymiany opon jest zmiana pory roku. Warto być świadomym, że tak naprawdę o częstotliwości zmian ogumienia powinien decydować stopień jego zużycia – często zdarza się, że opony niszczą się nawet w trakcie sezonu. Pod pojęciem „zużyte” należy więc rozumieć występowanie różnego rodzaju zmian w konstrukcji oraz wyczuwalne zmiany w kierowaniu samochodem. Mogą być to między innymi: ściąganie samochodu z toru jazdy, drgania kierownicy. Przyczyną tego stanu rzeczy może być zarówno mikropęknięcie, utrata ciśnienia w oponie czy też parcenie gum.

Wskaźnik zużycia opony – o czym nas informuje?

Bardzo ważnym parametrem, który informuje o stopniu zużycia opony jest głębokość bieżnika – im bardziej zniszczone ogumienie tym jest ona mniejsza. Według przepisów polskiego prawa, niedopuszczalne jest, by wartość ta spadła poniżej 1,6 mm. Niemniej jednak specjaliści z branży motoryzacyjnej, zalecają, by zdecydowanie wcześniej zdecydować się na zmianę opony:

  • zimowej – w przypadku, gdy głębokość bieżnika jest mniejsza niż 4mm. Warto zaznaczyć, że dopilnowanie tego aspektu jest bardzo ważne, ponieważ w zimowych warunkach pojazd może zdecydowanie szybciej stracić przyczepność,
  • letniej – najbezpieczniej jest, jeśli bieżnik ma więcej niż 3mm głębokości i nie ugina się pod naciskiem palca.

Wymiana opon u mechanika samochodowego

Warto zaznaczyć, że najbardziej rozsądną opcją jest bieżące monitorowanie stanu opon. Regularne wizyty i przeglądy u mechanika pozwolą bowiem zwiększyć komfort i bezpieczeństwo jazdy. Polecanym przedsiębiorstwem, które jest uznawane za specjalistów w branży motoryzacyjnej (wulkanizacja opon i pomoc w doborze odpowiedniego ogumienia samochodowego) jest Serwis Opon Byra Marek. Przedsiębiorstwo działa na rynku nieprzerwanie od 1994 roku, w związku z czym wyróżnia się ogromnym doświadczeniem i rozległą wiedzą branżową.  Personel nie tylko szybko i sprawnie wymieni opony, ale również wykona drobne prace z zakresu mechaniki samochodowej.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas