Artykuł sponsorowany Wulkanizacja, czyli kompleksowa naprawa opon

Wulkanizacja, czyli kompleksowa naprawa opon

Wulkanizacja to pojęcie, które nieodmiennie kojarzy się z naprawą opon. To dobre skojarzenie, jednak na czym rzeczywiście polega proces wulkanizacji i co obejmuje sama usługa? W artykule znajdziesz odpowiedzi na powyższe pytania, a także dowiesz się w dużym skrócie, jak wygląda historia wulkanizacji.

Krótka historia wulkanizacji

Jak wspomniano we wstępie, we współczesnym świecie wulkanizacja opon kojarzy się z ich naprawą i nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ w rzeczywistości jest to proces utwardzania i nadawania elastyczności gumie. Początki wulkanizacji, jaką znamy, sięgają 1839 roku, a za jej ojca jest uważany Charles Goodyear. To człowiek, który jako pierwszy przeprowadził obróbkę kauczuku przy użyciu ciepła, dzięki czemu uzyskał mieszankę z powodzeniem wykorzystywaną do produkcji opon.

Wulkanizacja w XXI wieku

Pierwsza guma, która powstawała z obróbki termicznej kauczuku, była oczywiście niedoskonała. Jednak metoda wymyślona przez Charlesa Goodyeara dała początek innym, bardziej kreatywnym i lepszym pomysłom, dzięki którym opony zostały udoskonalone i zyskały wiele przydatnych funkcji. Nawet teraz najwięksi producenci starają się opracowywać nowe rozwiązania, dzięki którym zwiększy się zarówno bezpieczeństwo na drodze, jak i komfort jazdy. Pracownik firmy Usługi Motoryzacyjne mówi:

Opony to bardzo ważny element każdego samochodu. Bez nich jazda byłaby zwyczajnie niemożliwa. Współczesne metody obróbki pozwalają na produkcję opon o rozmaitych funkcjach, dzięki czemu mamy opony letnie i zimowe oraz takie, które mają jeszcze lepszą przyczepność do podłoża. Mamy opony całoroczne, węższe i szersze, mniejsze i większe, stosowane do różnych typów pojazdów, ale także dopasowane do konkretnego przeznaczenia. Chodzi o to, że samochody rajdowe potrzebują gumy o innych właściwościach niż samochody terenowe, a te z kolei są wyposażone w jeszcze inne opony, od standardowych samochodów osobowych. Wybór jest naprawdę ogromny. 

Sam proces wulkanizacji wykorzystuje się nie tylko do produkcji opon, ale również do ich naprawy. Usuwanie uszkodzeń wykonuje się metodą na zimno lub na ciepło. Metoda na zimno działa na zasadzie reakcji chemicznej, z jej pomocą można naprawić niewielkie, punktowe uszkodzenia. Na ciepło wykonuje się natomiast większe odlewy, które pozwalają na usuwanie bardziej skomplikowanych i oczywiście większych ubytków.

Naprawianie opon wymaga doświadczenia oraz wprawy, dlatego warto udać się w tym celu do sprawdzonego warsztatu, takiego jak Usługi Motoryzacyjne Roberta Balceraka. Usługi świadczone w tym miejscu są na najwyższym poziomie, a wykwalifikowani pracownicy do każdego zlecenia podchodzą z należytą uwagą. 

Opracowanie:

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas