Materiał Partnera Skrzynie biegów i ich rodzaje

Skrzynie biegów i ich rodzaje

Skrzynia biegów jest jednym z najbardziej skomplikowanych mechanizmów w samochodzie. Jej złożona budowa wynika głównie z konieczności znoszenia ogromnych obciążeń. Dla zwiększenia osiągów oraz komfortu podróżowania producenci proponują swoim klientom coraz nowocześniejsze rozwiązania. Zarówno jeżeli chodzi o skrzynie automatyczne, jak i manualne. Z jakimi konkretnie rodzajami skrzyń biegów można zetknąć się na rynku motoryzacyjnym?

Mechaniczne i sekwencyjne skrzynie biegów

Najczęściej spotykanym rodzajem mechanizmu stosowanego w samochodach osobowych jest mechaniczna skrzynia biegów. W tym konkretnym przypadku zmianę przełożeń uzyskuje się za pomocą przekładni zębatych, które pozostają w ciągłym zazębieniu. Wybrany przez kierowcę bieg uzyskiwany jest dzięki systemowi synchronizowanych sprzęgieł, sterowanych drążkiem zmiany biegów. Ciekawostką może wydać się fakt, że w starszych modelach skrzyń biegów, które nie były wyposażone w synchronizatory, zmiana biegów była procesem wielostopniowym, które polegało na rozłączeniu sprzęgła głównego, zmiany biegu na luz i ponownego wysprzęglenia. Następnie stosowało się tzw. międzygaz, czyli proces, którego zadaniem było wyrównanie prędkości obrotowych kół przekładni. Dopiero wtedy można było wrzucić konkretny bieg.

Popularnym rodzajem skrzyni biegów, którą stosuje się głównie w motocyklach, jest skrzynia sekwencyjna. Cechą charakterystyczną tej konstrukcji jest to, że za pomocą specjalnej dźwigni możliwa jest zmiana biegu jedynie o jeden w dół lub w górę. Wszelkie porady, dotyczące wad i zalet poszczególnych skrzyń biegów można uzyskać w profesjonalnych warsztatach serwisowych. Zdecydowanie zalicza się do nich firma Carsland, która dzięki swojemu ogromnemu doświadczeniu oraz nowoczesnemu wyposażeniu od lat zapewnia wszystkim zmotoryzowanym kompleksowe wsparcie w zakresie naprawy skrzyń biegów różnego rodzaju. Z jakimi jeszcze mechanizmami można się spotkać?

Hydromechaniczne i bezstopniowe skrzynie biegów

Hydromechaniczne skrzynie biegów charakteryzują się tym, że zmianę przełożenia uzyskuje się przy pomocy zmiany szybkości krążenia cieczy w przekładni hydrokinetycznej i przekładni zębatej. W zdecydowanej większości przypadków technologię tę stosuje się podczas produkcji automatycznych lub półautomatycznych skrzyń biegów. W nowoczesnych kombajnach, ciągnikach rolniczych oraz w skuterach stosuje się bezstopniowe skrzynie biegów. Ich praca oparta jest o system oplatającego dwie pary kół stożkowych paska klinowego, które gdy są przez niego ściskane, zsuwają i rozsuwają się, powodując płynną zmianę przełożenia.

Rodzaj zastosowanej skrzyni biegów zależny jest zatem od typu pojazdu, w którym zostaje umieszczona. Jej skomplikowana konstrukcja powoduje, że w razie awarii, próby jej samodzielnego naprawienia, mogą przynieść efekt odwrotny od oczekiwanego.

Opracowanie:

Podziel się