Artykuł sponsorowany Rodzaje świateł samochodowych

Rodzaje świateł samochodowych

Oświetlenie samochodowe to element znacząco wpływający na komfortową i bezpieczną jazdę. Na wyposażeniu każdego pojazdu znajduje się kilka rodzajów oświetlenia – zarówno zewnętrznego, jak i wewnętrznego. Każde z nich pełni inną funkcję. Postaramy się przybliżyć krótką charakterystykę poszczególnych rodzajów świateł samochodowych.

Światła mijania i światła do jazdy dziennej

Przepisy polskiego prawa narzucają na kierowców obowiązek korzystania ze świateł mijania przez całą dobę, bez względu na porę roku. Jeśli nasz pojazd dysponuje światłami do jazdy dziennej, możemy użyć ich zamiennie. Funkcją tego rodzaju świateł jest doświetlanie drogi przed pojazdem, a także zwiększanie widoczności pojazdu dla innych uczestników ruchu drogowego. Gwarantują one komfortową i bezpieczną jazdę.

Szeroki wybór wysokiej jakości lamp, żarówek i samochodowych akcesoriów oświetleniowych ma w swojej ofercie firma WAŚ. Zachęcamy do zapoznania się z jej ofertą.

Światła drogowe

Światła drogowe charakteryzują się dużo większą mocą oraz natężeniem światła. Oświetlają znacznie większy odcinek drogi. Można ich używać po zmroku na nieoświetlonych drogach. Musimy jednak pamiętać, że oślepiają one kierowców nadjeżdżających z naprzeciwka, dlatego należy je wyłączać, jeśli przed nami znajduje się inny uczestnik ruchu.

Światła przeciwmgłowe

Gdy na drodze panują trudne warunki pogodowe, a mgła ogranicza widoczność, powinniśmy skorzystać z przednich świateł przeciwmgłowych. Gdy widoczność na drodze jest znacznie ograniczona i sięga zaledwie ok. 50 metrów, możemy zdecydować się na użycie tylnych świateł przeciwmgłowych, aby zwiększyć swoją widoczność na drodze. Tylnego światła przeciwmgłowego należy jednak używać rozsądnie, ponieważ mocno oślepia ono kierowców znajdujących się za nami.

Światła pozycyjne i postojowe

Tego typu światła znajdują się na przodzie i z tyłu pojazdu. Ich używanie nie jest obowiązkowe, ale znacząco zwiększa bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego, jeśli zatrzymaliśmy pojazd na nieoświetlonej drodze lub w warunkach niedostatecznej widoczności.

Podświetlenie tablicy rejestracyjnej

Według przepisów, każdy pojazd powinien posiadać podświetloną tablicę rejestracyjną. W tym celu można użyć jedynie światła o białym zabarwieniu. Tablica musi być dobrze widoczna, a jej numer czytelny. Za brak podświetlenia tablicy możemy otrzymać mandat i punkty karne.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas