Materiał Partnera Przeglądy techniczne realizowane w sprawdzonej stacji kontroli pojazdów

Przeglądy techniczne realizowane w sprawdzonej stacji kontroli pojazdów

Większości kierowców przeglądy techniczne kojarzą się z obowiązkiem przeprowadzenia corocznego badania w specjalistycznej stacji. W tego typu punktach badanych jest jednak wiele różnego rodzaju pojazdów – w tym głównie popularne samochody osobowe, ale nie tylko. Co zatem konkretnie obejmuje oferta stacji kontroli pojazdów i kiedy konieczna jest wizyta w takim miejscu?

Przeglądy aut osobowych i nie tylko

Każdy samochód osobowy musi mieć ważne badanie techniczne. Sprawdzone przez diagnostę auto dopuszczone jest w ten sposób do ruchu, a specjalista stwierdza, że jest ono pozbawione wad powodujących zagrożenie w trakcie jego eksploatacji. Z tego względu przegląd warto powierzyć doświadczonym fachowcom, takim jak np. zespół pracujący w Okręgowej Stacja Kontroli Pojazdów EZG 008. Nowoczesny sprzęt pomiarowy oraz szeroka wiedza w zakresie badań technicznych pozwala zrealizować badanie techniczne m.in. samochodów osobowych, ale nie tylko.

Jak się bowiem okazuje, przeglądy przeprowadzane są również w przypadku samochodów ciężarowych, dostawczych, a nawet autobusów. Są one nierzadko intensywnie eksploatowane, dlatego warto stacje kontroli odwiedzać nie tylko z obowiązku, ale także np. przed odbyciem bardzo długiej trasy. W takich punktach badania techniczne realizowane są też na motocyklach. Jednoślady muszą być w nienagannym stanie – każda, nawet niewielka usterka może bowiem być ogromnym zagrożeniem nie tylko dla motocyklisty, ale i pozostałych uczestników ruchu drogowego.

Przeglądy pojazdów nowych i specjalistycznych

Badania techniczne to również obowiązek właścicieli nowych aut. W tym jednak wypadku przeprowadza się je dopiero trzy lata po pierwszej rejestracji. Dopiero po trzecim przeglądzie musi być on wykonywany co rok, o czym kierowca posiadający samochód z salonu zostanie poinformowany przez diagnostę. Ten jest w stanie zadbać również o kompleksowe sprawdzenie stanu technicznego auta wyposażonego w instalację gazową. Takie pojazdy bez względu na ich wiek muszą być badane obowiązkowo corocznie.

Badanie w renomowanej stacji kontroli pojazdów musi też przejść samochód wykorzystywany do przewozu osób. Dodatkowe przeglądy w sprawdzonych punktach zajmujących się tego typu badaniami dotyczą również aut wykorzystywanych do nauki jazdy. Bardzo często wykazują one nadmierne zużycie poszczególnych komponentów, a spore przebiegi i niestandardowe wyposażenie sprawiają, że konieczne jest regularne kontrolowanie stanu technicznego takich samochodów. Warto zadbać o to, by przegląd był przeprowadzony w sposób profesjonalny – zapewni to wyłącznie renomowana stacja kontroli pojazdów dysponująca nowoczesnym sprzętem i zatrudniająca wykwalifikowanych diagnostów.

Podziel się