Materiał Partnera Kiedy wykonać dodatkowy przegląd techniczny samochodu?

Kiedy wykonać dodatkowy przegląd techniczny samochodu?

Sprawdzenie stanu technicznego auta obejmuje wiele czynności diagnostycznych. Pomagają one w ustaleniu m.in. stanu zużycia poszczególnych podzespołów czy otrzymania informacji na temat błędów przekazywanych przez komputer samochodu. Są to usługi realizowane w ramach dodatkowych przeglądów technicznych, jakie warto wykonać np. przy zakupie pojazdu z rynku wtórnego.

Co obejmuje dodatkowy przegląd stanu technicznego?

Sprawdzenie samochodu pod kątem ewentualnych usterek to rozwiązanie, jakie proponują m.in. warsztaty. Takie usługi dobrze jest jednak zlecić uprawnionym diagnostom pracującym na stacji kontroli pojazdów. Jednym z takich miejsc jest Zakład diagnostyki samochodowej s.c., który prowadzą Stanisław Madej i Anna Majak-Madej. W tym serwisie można skontrolować m.in. stan zawieszenia samochodu poprzez wykonanie testów na tzw. szarpakach. Do dyspozycji klientów pozostaje również komputerowy interfejs diagnostyczny.

To właśnie on jest najczęściej wykorzystywanym narzędziem do sprawdzania pojazdów. Daje bowiem możliwość pozyskania informacji bezpośrednio przekazywanych przez komputer auta. Poprawne odczytanie błędów pozwala szybko zlokalizować ewentualne usterki i potwierdzić istnienie problemu w pojeździe. Dodatkowy przegląd stanu technicznego to również sprawdzenie działania jednostki napędowej, kontrola układu hamulcowego czy podstawowe działania związane z określeniem poziomu płynów eksploatacyjnych i zużyciem filtrów. Jest to zatem możliwość, która pozwala zlokalizować konkretne usterki w aucie. Kiedy taki przegląd się przydaje?

W jakiej sytuacji dobrze jest wykonać dodatkowy przegląd auta?

Zakup pojazdu z rynku wtórnego to decyzja, którą należy dobrze przemyśleć. Wpływa na to wiele czynników – przede wszystkim możliwość ukrycia przez sprzedającego usterek samochodu, a także nieznana historia serwisowa w przypadku większości aut używanych. Przed zakupem dobrze jest więc zdecydować się właśnie na wykonanie przeglądu stanu technicznego. Takie rozwiązanie sprawdza się jednak również wtedy, gdy chcemy skontrolować własny pojazd.

Dzięki regularnemu odwiedzaniu stacji kontroli możemy bowiem uniknąć kosztownych awarii, szybciej wykrywając nadmierne zużycie poszczególnych komponentów. Lepiej przygotujemy się też do okresowych, obowiązkowych przeglądów stanu technicznego. Pamiętać należy bowiem, że jeśli na takim badaniu diagnosta stwierdzi nieprawidłowość, nie dopuści naszego samochodu do dalszego ruchu, a przegląd trzeba będzie powtórzyć. Takich sytuacji można jednak uniknąć, na bieżąco kontrolując wszystkie układy w pojeździe poprzez przeprowadzanie dodatkowych przeglądów technicznych auta.

Opracowanie:

Podziel się