Materiał Partnera Jakie są objawy zużytego zawieszenia? Kiedy należy je wymienić?

Jakie są objawy zużytego zawieszenia? Kiedy należy je wymienić?

Nadmierne zużycie zawieszenia nie zawsze można łatwo rozpoznać. Wielu kierowców lekceważy wszelkiego rodzaju dźwięki, tłumacząc je nierównościami na drodze czy innymi czynnikami zewnętrznymi. Pierwsze objawy zużycia zawieszenia pozwolą w porę je naprawić. Na co warto zwrócić uwagę?

Sprężyny zawieszania

Sprężyny zawieszenia to element, o którym kierowcy często zapominają. Głównie ze względu na trwałość i ich niskie zużycie. Doświadczony mechanik z pewnością pozwoli ustalić, kiedy należy je wymienić, o ile wcześniej nie dojdzie do ich pęknięcia. Podczas ich skręcania słychać głośny brzęk, dlatego nie sposób to przeoczyć. Objawem jest również charakterystyczne stukanie, które pojawia się na końcowym etapie hamowania.

Niesprawny układ kierowniczy

Niesprawny układ kierowniczy może być bezpośrednio związany z usterkami zawieszenia. Dla kierowcy często jest to odczuwalne, z powodu swoistych wibracji, powstających podczas ruchów kierownicą. Nierzadko słychać zgrzyty, a sama jazda nie jest już tak samo precyzyjna, jak przy sprawnym układzie kierowniczym.

Łącznik stabilizatora

Podczas naprawy zawieszenia, najczęściej wymienia się łączniki stabilizatora, które są odpowiedzialne za zminimalizowanie przechyłów karoserii na zakrętach. Łączniki stabilizatora to dość delikatne elementy, które często wymagają wymiany. Dodatkowo są narażone na intensywną eksploatację, co wzmaga ich zużycie. W momencie, kiedy występuje stukanie na nierównościach, kierowca może spodziewać się ich wymiany.

Amortyzator

Niepoprawne działanie amortyzatora i towarzyszące mu stuki, to drugi najczęstszy objaw zużytego zawieszenia w samochodzie. Najczęściej zużyciu ulegają poduszki oraz łożyska, co spowodowane jest intensywną eksploatacją – jak w przypadku łącznika stabilizatora. Wśród objawów mogą pojawić się również: kołysanie, podskakiwanie na nierównościach czy nierównomierne zużycie bieżnika.

Wahacze

Wahacze to jeden z najważniejszych elementów zawieszenia w samochodzie. Odpowiadają one przede wszystkim za utrzymanie geometrii zawieszenia oraz za prowadzenie koła. Objawy uszkodzenia wahacza można rozpoznać po wyczuciu wyraźnego luzu na kierownicy. Uszkodzone wahacze wpływają również na precyzyjność jazdy.

Profesjonalni mechanicy, tacy jak z warsztatu K-drive profesjonalnie zajmą się naprawą zawieszenia, jak i wykonają geometrię kół.

Opracowanie:

Kamil Chojnacki K-Drive

Moszczanka 32

  • tel. 577 139 097

Podziel się