Artykuł sponsorowany Po czym poznać, że klimatyzacja w aucie nie działa jak należy?

Po czym poznać, że klimatyzacja w aucie nie działa jak należy?

Wszystkie nowoczesne auta wyposażone są w klimatyzację, która ratuje nam skórę w czasie upalnego lata. Wysoka temperatura w kabinie pojazdu ma zgubny wpływ na koncentrację kierowcy oraz osłabia jego organizm. Klimatyzacja zapewnia przyjemny chłód, a co za tym idzie – zwiększa komfort użytkowania samochodu. O taką instalację należy jednak dbać. Po czym poznać, że nie działa ona wzorcowo?

Z czego składa się klimatyzacja samochodowa?

Najważniejszym elementem klimatyzacji samochodowej jest kompresor. Jego zadaniem jest sprężanie czynnika chłodzącego. Ten zaś pod odpowiednim ciśnieniem kierowany jest do skraplacza, który pełni funkcję chłodnicy. W skraplaczu czynnik zmienia swoją postać z gazowej w ciekłą. Następnie przechodzi przez filtr, w którym jest osuszany i oczyszczany z zanieczyszczeń. W kolejnym kroku czynnik chłodzący poddawany jest rozprężaniu.

W specjalnym zaworze traci on swoją temperaturę i zostaje przekazany do parownika. Z parownika chłodny strumień powietrza trafia do kabiny przez dysze umieszczone, między innymi, w desce rozdzielczej. Klimatyzacja samochodowa może być sterowana ręcznie lub automatycznie. Pierwszy wariant jest wygodniejszy i bardziej praktyczny, natomiast drugi – bardziej estetyczny i prestiżowy. Skoro wiemy już, jak zbudowana jest klimatyzacja, sprawdźmy, co najczęściej zwiastuje jej awarię.

Mało odczuwalne chłodzenie

Jak informuje mechanik samochodowy z firmy Kris PPHU Montaż instalacji LPG Naprawa samochodów – częstym problemem, z którym zgłaszają się kierowcy, jest osłabiony poziom chłodzenia. W takiej sytuacji, nawet jeśli ustawimy klimatyzację na najniższą możliwą temperaturę, z dysz będzie wydobywać się zaledwie letnie powietrze. Zwykle oznacza to niedobór czynnika chłodzącego, którego trzeba będzie uzupełnić. Czasami jednak przyczyną takiej usterki jest nieszczelność instalacji bądź słabe smarowanie sprężarki. Dobry fachowiec z pewnością zaradzi temu problemowi.

Bardzo słaby nadmuch

Kiedy przy maksymalnym ustawieniu strumienia powietrza nadmuch jest mało odczuwalny, trzeba przyjrzeć się filtrowi kabinowemu. Nagromadzone w nim zanieczyszczenia mogą blokować odpowiedni przepływ powietrza. Wyczyszczenie filtra będzie jedynie doraźną pomocą. W takiej sytuacji warto pomyśleć o zakupie nowej części. Tym bardziej że jest to rzecz niedroga i mało kłopotliwa przy wymianie.

Hałas

Hałas wydobywający się z kratek klimatyzacyjnych to dość powszechny problem techniczny. W najgorszym wypadku może oznaczać awarię kompresora, w najlepszym – poluzowanie się paska klinowego. Jeśli tylko usłyszymy, że klimatyzacja w aucie zaczyna wydawać dziwne odgłosy, należy bezzwłocznie skontaktować się z doświadczonym mechanikiem samochodowym. Im bardziej będziemy zwlekać z naprawą, tym będzie ona kosztowniejsza.

Brzydkie zapachy

W zaniedbanej klimatyzacji samochodowej mogą rozwijać się grzyby, pleśnie i inne mikroorganizmy, które nie służą naszemu zdrowiu. To właśnie one są przyczyną brzydkiego zapachu, który wydobywa się z instalacji po uruchomieniu. Tego problemu nie wolno lekceważyć. Klimatyzację trzeba regularnie czyścić – albo samodzielnie, albo z pomocą specjalistów.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas