Artykuł sponsorowany Instalacja LPG w samochodzie — budowa i rodzaje

Instalacja LPG w samochodzie — budowa i rodzaje

Paliwo samochodowe w postaci mieszanki gazowej określanej mianem LPG to powszechnie dostępny już od kilkudziesięciu lat produkt. Podobnie jak tradycyjna benzyna umożliwia nam ono poruszanie się samochodem i jest także dostępne na stacjach benzynowych. Instalacja LPG składa się z wielu różnych podzespołów, występując przy tym w kilku odmianach, dlatego też warto przyjrzeć się jej bliżej.

Krótka historia gazu LPG

LPG, czyli liquefied petroleum gas to rodzaj paliwa, którego wynalazcą z 1910 roku jest amerykański chemik Walter Snelling. Początkowo było ono stosowane jako paliwo do kuchenek gazowych, jednak wraz z biegiem czasu zaczęto stosować lpg również jako bardzo popularne obecnie paliwo samochodowe. Jeśli mowa o samej mieszance gazu lgp, to powstaje ona w trakcie procesów rafinacji ropy naftowej oraz przy powstawaniu nowych odwiertów dotyczących wydobycia gazu ziemnego. LPG to bowiem mieszanka płynnej postaci propanu i butanu, która musi być przechowywana w specjalnych pojemnikach pod ciśnieniem. Jeżeli chodzi o ten rodzaj paliwa samochodowego, to warto dodać, iż musi ono także spełniać określone normy. Posiada ono również od 90 do 120 oktanów i jest przeznaczone do różnych typów silników.

Jak zbudowana jest instalacja LPG w samochodzie?

Budowa systemu instalacji lpg w samochodach jest złożona z wielu ciekawych i zarazem niezbędnych elementów. Podstawą są tutaj oczywiście wlew paliwa oraz zbiornik, które kolejno umożliwiają nam zatankowanie samochodu, jak również jego przechowywanie (tak samo jak w przypadku innych typów paliwa). We wnętrzu owego zbiornika znajduje się zaś tak zwany wielozawór, który sprawuje pełną kontrolę nad poziomem paliwa, a także zapobiega jego wyciekom. Oprócz tego w instalacji lpg znajduje się parownik, który zmienia ciśnienie oraz stan skupienia paliwa, filtry zatrzymujące zanieczyszczenia, wtryskiwacz oraz jednostka sterująca. Wszystkie te komponenty znajdziemy w ofercie firmy TOMGAS z Warszawy. Jest to firma należąca do Tomasza Makowskiego, która sprzedaje części do samochodowych instalacji LPG.

Rodzaje instalacji LPG w samochodach

Na koniec w kontekście samochodowej instalacji lpg warto też dowiedzieć się, jaki jej rodzaj będzie przeznaczony do naszego typu samochodu. Otóż pierwsza generacja instalacji lpg nie posiada elektronicznego sterowania, jest oparta o działanie katalizatora oraz sondy lambda i może być stosowana w samochodach z silnikiem gaźnikowym. W przypadku generacji drugiej możemy powiedzieć, iż posiada podobne cechy do pierwszego typu instalacji, jednak jest sterowana elektronicznie. LPG trzeciej generacji można stosować w samochodach posiadających wielopunktowy wtrysk paliwa, zaś czwartą w takich, które wyposażone są w system EOBD. Ostatnim obecnie typem instalacji LPG jest generacja piąta, którą stosuje się w pojazdach z systemem EOBD, wtryskiem sekwencyjnym, katalizatorem i sondą lambda.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas