Materiał Partnera O czym mogą świadczyć drgania silnika?

O czym mogą świadczyć drgania silnika?

Pojawiające się drgania silnika, w szczególności, jeżeli chodzi o jednostki napędowe Diesla, świadczą o nieprawidłowym funkcjonowaniu któregoś z istotnych podzespołów. Aby nie narażać się na zupełnie niepotrzebne w tym przypadku ryzyko, każdy kierowca jak najszybciej powinien udać się do dobrego warsztatu, aby zdiagnozować, co tak naprawdę się dzieje. Jakie awarie najczęściej odpowiadają z wywołanie tego zjawiska?

Drgania silnika a rodzaje awarii


Wbrew powszechnie panującej opinii charakterystyczne drżenie silnika wcale nie musi wiązać się z bardzo poważną i drogą w naprawie awarią. Bardzo często winę za całe zdarzenie ponoszą stare świece, które wskutek dużej eksploatacji, nie są w stanie zapewnić jednostce napędowej optymalnego zapłonu mieszanki paliwowej. W takiej sytuacji zużyte elementy wystarczy po prostu wymienić i dalej cieszyć się bezawaryjną jazdą. Niestety wibracje mogą mieć swoje źródło także w znacznie poważniejszych przyczynach. Jakie są zatem najgorsze z możliwych scenariusze?

Awarią, z którą można spotkać się bardzo często w przypadku aut pochodzących z rynku wtórnego, jest uszkodzenie zamachowego koła dwumasowego. To element, który został zaprojektowany specjalnie po to, aby pochłaniać drgania pochodzące z jednostek wysokoprężnych. Utrata jego właściwości przyczynia się nie tylko do obniżenia komfortu, ale również do stopniowej degradacji pozostałych komponentów. Zdecydowanie najwięcej przyjdzie nam wydać w przypadku wibracji silnika spowodowanych usterką wtryskiwaczy paliwa. Jeżeli będzie się miało szczęście, wystarczy przeprowadzić ich regenerację, aczkolwiek to i tak wydatek sięgających od 2 do nawet 3 tysięcy złotych. Co jeszcze warto wiedzieć?

Jak zdiagnozować przyczynę?


Ze względu na długą listę przyczyn, które mogą wywoływać stałe lub okresowe drgania silnika, zdecydowanie najgorszą możliwą do podjęcia decyzją, jest próba samodzielnego poradzenia sobie z problemem na zasadzie stopniowego wymieniania kolejnych części. Nie dość, że będzie się to wiązało z ogromnymi wydatkami, to jeszcze na samym końcu może się okazać, że wibracje wynikają z uszkodzonej poduszki silnika, której o awarię nie podejrzewaliśmy. W jaki zatem sposób zyskać absolutną pewność co do tego, o który element chodzi?

Jedynym rozwiązaniem, które gwarantuje taki rozwój sprawy, jest przeprowadzenie diagnostyki komputerowej. Mechanik podpina poprzez gniazdo OBD2 specjalistyczny tester, który następnie łączy się z komputerem pokładowym samochodu. Po upływie kilku minut specjalista widzi na ekranie urządzenia kody błędów, z jakimi ma do czynienia. Dzięki temu może wskazać klientowi, którym obszarem silnika należy zająć się w pierwszej kolejności. Jak zaznaczają specjaliści z firmy Mech-Mar, im szybciej niepożądane drgania silnika zwrócą naszą uwagę, tym lepiej. Szybkie wykrycie usterki znacząco zwiększa prawdopodobieństwo, że uda się ją usunąć zarówno sprawnie, jak i ekonomicznie.

Opracowanie:

Mech-Mar Komsta Marcin

Ułęż 177

  • tel. 785 197 412

Podziel się