Materiał Partnera Naprawy i likwidacje szkód powypadkowych w systemie bezgotówkowym. Najważniejsze informacje

Naprawy i likwidacje szkód powypadkowych w systemie bezgotówkowym. Najważniejsze informacje

Pozostawienie auta w warsztacie, który rozlicza się bezpośrednio z ubezpieczycielem, to jedna z popularniejszych metod likwidacji szkody. Dlaczego tak się dzieje? O najważniejszych zaletach naprawy bezgotówkowej informujemy Państwa poniżej.

Minimum formalności

Bezgotówkowa metoda wypłaty odszkodowania to rozwiązanie niezwykle wygodne dla poszkodowanego kierowcy. Musi on tylko znaleźć warsztat współpracujący z towarzystwem ubezpieczeniowym (własnym lub sprawcy wypadku – przepisy pozostawiają w tej kwestii dowolność). Na miejscu poszkodowany zawiera umowę o naprawę bezgotówkową, upoważniając warsztat do rozliczenia finansowego z TU. 

Na tym droga formalna właściwie się kończy. Warsztat rozpoczyna proces naprawy auta wykorzystując wszelkie niezbędne środki, części zamienne i materiały. Rola kierowcy ogranicza się wyłącznie do odbioru gotowego pojazdu – tłumaczy przedstawiciel szczecińskiego warsztatu blacharsko-lakierniczego Auto Efekt, świadczącego usługę profesjonalnej naprawy bezgotówkowej.

Pewne rozliczenie

Istotną zaletę systemu bezgotówkowego stanowi brak zaangażowania środków pieniężnych poszkodowanego na którymkolwiek z etapów likwidacji szkody. Kierowca ma również pewność, że kwota obliczona przez ubezpieczyciela pokryje wszelkie koszty naprawy. Oczywiście powyższe zastrzeżenia odnoszą się do odszkodowania wypłacanego z polisy OC sprawcy. Co w przypadku likwidacji szkód z AC? 

Wówczas musimy być nieco ostrożniejsi. Jeśli umowa z ubezpieczycielem zawiera zapis o tzw. amortyzacji samochodu, odszkodowanie jest pomniejszane o określony procent wartości części podlegających wymianie. Zadaniem kierowcy jest sprawdzić, czy dany warsztat wykona naprawę według obliczonej kwoty odszkodowania. Najlepiej wybrać warsztat fachowy, choć świadczący usługi po przystępnych cenowo stawkach. Wówczas ustalone odszkodowanie spokojnie wystarczy do pokrycia wszystkich szkód – podsumowuje specjalista Auto Efekt.

Podziel się