Materiał Partnera Naprawa układów hamulcowych

Naprawa układów hamulcowych

Sprawny układ hamulcowy odpowiada nie tylko za bezpieczeństwo, ale także komfort jazdy. Jak wszystkie elementy w aucie, jego poszczególne części również ulegają zużyciu w wyniku normalnej eksploatacji. W przypadku zauważenia nieprawidłowości podczas hamowania, należy niezwłocznie zgłosić się do serwisu w celu dokładnej diagnostyki oraz przeprowadzenia wymaganych napraw.

Diagnostyka układu hamulcowego

Układ hamulcowy składa się z kilku elementów, które ściśle ze sobą współpracują. Wśród nich można wymienić klocki hamulcowe i tarcze, a także płyn, który wraz z przebiegiem kilometrów podlega zużyciu. Jeżeli choć jeden element ulegnie zużyciu lub usterce, cały układ hamulcowy nie działa tak jak należy. Może to znacznie wydłużyć drogę hamowania oraz utrudnić manewrowanie samochodem, co bezpośrednio stwarza zagrożenie na drodze. Podstawowa diagnostyka opiera się na własnych odczuciach z prowadzenia pojazdu, dlatego w przypadku pojawienia się takich dolegliwości, jak:

  • zapalenie kontrolki na desce rozdzielczej,
  • wydłużona droga hamowania,
  • drgania podczas hamowania,
  • miękki lub zbyt ciężko działający pedał hamulca,
  • blokowanie kół,
  • niepokojące dźwięki podczas hamowania,

Należy niezwłocznie zgłosić się do serwisu. Firmy takie jak Firma Handlowo-Usługowa Artur Piega zajmują się dokładaną diagnostyką oraz usuwaniem usterek układu hamulcowego pry użyciu nowoczesnych metod.

Najczęstsze awarie układu hamulcowego

Układ hamulcowy, mimo że jest nieskomplikowany w budowie, wymaga regularnego serwisowania, gdyż poszczególne jego części ulegają zużyciu nawet przy prawidłowej, ekonomicznej jeździe. Do najczęstszych awarii można zaliczyć:

  • uszkodzenie klocków hamulcowych, polegające na nierównomiernym zużyciu ich powierzchni,
  • usterki tarcz hamulcowych powstające w wyniku tworzenia się na ich powierzchni rowków, w wyniku działania piasku i innych zanieczyszczeń,
  • zużycie płynu hamulcowego, w wyniku normalnej eksploatacji pojazdu i wytworzenia się wody w zbiorniku.

Wszystkie te awarie wpływają bezpośrednio na jakość prowadzenia pojazdu, dlatego to głównie do kierowcy należy ocena, czy w aucie nie występują niepokojące objawy.

Naprawa układu hamulcowego

W przypadku wystąpienia problemów z hamowaniem, podstawową czynnością jest diagnostyka i wymiana zużytych części. Nawet jeżeli, w aucie nie występują niepokojące objawy, klocki, tarcze i płyn trzeba regularnie serwisować i wymieniać, wraz z większym przebiegiem auta. Dzięki temu prowadzenie samochodu będzie przyjemne, a przede wszystkim bezpieczne.

Podziel się