Artykuł sponsorowany Kiedy powinno się sprawdzić stan silnika na hamowni?

Kiedy powinno się sprawdzić stan silnika na hamowni?

Osiągi uzyskiwane przez samochód zależą w głównej mierze od prawidłowego funkcjonowania silnika oraz jego współdziałania ze skrzynią biegów, układu przeniesienia napędu, a także zawieszenia. Parametry ich pracy można jednak określić tylko wówczas, gdy uda się zasymulować typowe warunki drogowe, ponieważ w przeciwnym razie uzyskany obraz będzie niepełny. Metodą, by to uczynić będzie skorzystanie z usług warsztatu wyposażonego w hamownię.

Czym jest hamownia i co może zaoferować?

Dokładne zweryfikowanie osiągów samochodu oraz diagnoza stanu technicznego kluczowych podzespołów są możliwe tylko wówczas, gdy wykona się pomiar mocy na hamowni. W Staszowie usługę taką wykonuje się w warsztacie prowadzonym przez firmę Performance Lab. Procedura testowa jest w takich przypadkach stosunkowo prosta. Pojazd trafia na specjalne stanowisko wyposażone w sprzęt umożliwiający odczytanie i późniejszą analizę danych, gdzie zostaje bezpiecznie unieruchomiony. Koła osi napędzanej są ustawiane na rolkach, które są połączone z czujnikami rejestrującymi ważne parametry i obracają się z prędkością uzależnioną od przekazywanego na podłoże momentu obrotowego. W połączeniu z danymi zbieranymi ze sterownika wtrysku oraz pozostałych czujników znajdujących się w aucie służą one do opracowania zestawienia pokazującego wpływ zmiennych na poziom możliwej do uzyskania liczby koni mechanicznych, a także współpracę poszczególnych systemów.

Po co wykonuje się próby na hamowni?

Dane uzyskane w czasie prób na hamowni to poza osiąganą mocą także m.in. ciśnienie w kolektorze dolotowym, temperatura silnika, skład spalin, a także proporcje mieszanki paliwowo-powietrznej. Na ich podstawie można ocenić możliwości konkretnej jednostki napędowej oraz wykryć jej ewentualne niedomagania. Testy na hamowni są prowadzone zwykle podczas prac przy tuningu silnika, a także przed montażem instalacji gazowej oraz w czasie jej ustawiania, jak również w celu ustalenia przyczyn pojawiających się problemów i strat mocy. Firmą, która umożliwia skorzystanie z badań na hamowni, jest Performance Lab ze Staszowa. Warsztat zajmuje się także podnoszeniem mocy silników w ramach zaawansowanego tuningu samochodów oraz dopasowywaniem ich osiągów – także w zakresie poziomu spalania paliwa – do oczekiwań ich właścicieli.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas