Materiał Partnera Kiedy należy wymienić olej silnikowy w samochodzie?

Kiedy należy wymienić olej silnikowy w samochodzie?

W budowie samochodu olej silnikowy stanowi jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych. Bez niego nie byłaby możliwa prawidłowa praca serca pojazdu, czyli silnika. Jego właściwości zapewniają między innymi smarowanie poszczególnych komponentów układu na właściwym poziomie. W związku z tym należy pamiętać o systematycznej i dobrze wykonanej wymianie oleju.

Dlaczego olej silnikowy jest istotny?

To jeden z głównych płynów znajdujących się w układzie silnikowym pojazdu. Decyduje o sprawności poszczególnych podzespołów, dlatego utrzymanie go w dobrym stanie ma niebagatelne znaczenie. Przede wszystkim zapewnia odpowiedni poziom smarowania panewki wału korbowego oraz wałków rozrządu, jak również turbosprężarki i ścianek cylindrów. Dzięki temu poszczególne elementy mogą ze sobą współpracować bez wzajemnego ścierania się. Ponadto zapobiega ich procesowi korozji i tłumi występujące drgania. Jego obecność przekłada się utrzymanie w czystości powierzchni smarowych poprzez odprowadzanie zabrudzeń do filtra, a także chłodzenie komponentów układu napędowego. Jak widać płyn pełni wiele różnych funkcji, dlatego regularna wymiana oleju silnikowego jest bardzo ważna dla zachowania sprawności pojazdu.

Jak często wymieniać olej?

W starych modelach aut wykonanie takiej czynności musiało odbywać się co około dziesięć tysięcy kilometrów. Obecnie jednak producenci, kierując się przede wszystkim wygodą użytkowników, wydłużają ten okres i wynosi on mniej więcej trzydzieści tysięcy kilometrów. Każdy producent w instrukcji obsług auta umieszcza szczegółowe zalecenia na ten temat. Trzeba mieć na uwadze, że takie terminy są określane dla silników optymalnie wyeksploatowanych. W praktyce częstotliwość jest zdeterminowana głównie stylem jazdy, jak również przeznaczeniem pojazdu. Wykorzystanie auta do celów prywatnych na krótkich dystansach sprawia, że olej znacznie szybciej traci swoje właściwości, dlatego zaleca się jego wymianę dla bezpieczeństwa co około dziesięć tysięcy kilometrów.

Czy wymianę można wykonać samodzielnie?

Teoria wskazuje na to, że przeprowadzenie takiej czynności może odbyć się na własną rękę, o ile mamy wystarczające umiejętności oraz wiedzę w zakresie drobnych napraw mechanicznych lub zabiegów konserwacyjnych. Niemniej jednak zdecydowanie bezpieczniej jest powierzyć auto doświadczonym mechanikom, na przykład w Serwisie Ford Sławek w Katowicach. Warsztat dysponuje wszystkimi niezbędnymi narzędziami, a ponadto wymiana przebiegnie sprawniej dzięki zastosowaniu wysysarki oleju. Pracownicy zadbają o przeczyszczenie przewodów olejowych i dobiorą w pełni kompatybilny olej do modelu silnika w samochodzie. Dodatkowo wymienią również zużytą uszczelkę korka spustowego, jak i filtr oleju. Taka usługa zminimalizuje ryzyko popełnienia błędu, który może skutkować znacznie wyższymi kosztami niż opłata za wykonanie takiej czynności.

Opracowanie:

Ford Sławek Niezależny Serwis Ford

Katowice , gen. Grota Roweckiego 49A

Podziel się