Materiał Partnera Jak często wymieniać olej w samochodzie?

Jak często wymieniać olej w samochodzie?

Wszystkie układy w samochodzie potrzebują smarowania, dlatego niezbędny jest olej. Jest to płyn eksploatacyjny, bez którego auto nie może właściwie spełniać swojej roli. Olej silnikowy zmniejsza opory pracy silnika, co wpływa na zmniejszenie zużycia paliwa oraz mniejszy hałas. Olej zużywa się, dlatego należy regularnie go wymieniać w silniku,  a także w skrzyni biegów, manualnej i automatycznej.

Rola oleju silnikowego

Olej silnikowy zmniejsza opory pracy silnika poprzez redukcję tarcia pomiędzy tłokiem a cylindrem, uszczelnienie luzów i komór spalania. Olej chroni także silnik przed korozją i odprowadza zanieczyszczenia, które zatrzymywane są w filtrze.

Układ smarowania rozprowadza olej pod ciśnieniem do poszczególnych części. Skuteczne rozprowadzanie oleju ma miejsce tylko wtedy, gdy w układzie znajduje się odpowiednia ilość oleju, powyżej określonego minimum. Olej musi być czysty, nie może być zmieszany z innymi płynami eksploatacyjnymi i nie może też zawierać żadnych zanieczyszczeń. Zanieczyszczenie oleju może być spowodowane zużyciem się filtra oleju.

Olej silnikowy musi być odpowiedni dla danego pojazdu. Poziom oleju możemy sprawdzić samodzielnie lub w serwisie samochodowym. Specyfikę, rodzaj oleju oraz częstotliwość jego zmian określa producent. Zaleca on, co ile kilometrów olej powinien być wymieniony oraz jaki powinien być jego poziom. Jeżeli nie wymieniamy oleju zgodnie z tymi zaleceniami, silnik jest bardziej podatny na awarię i zużywa więcej paliwa.

Wymiana oleju w manualnej i automatycznej skrzyni biegów

Do prawidłowej pracy skrzyni biegów niezbędny jest olej przekładniowy, który podobnie jak olej w silniku, zmniejsza tarcie między elementami mechanizmu, chłodzi je, odprowadza zanieczyszczenia. Olej w skrzyni manualnej trzeba wymieniać co około 100 tysięcy kilometrów przebiegu. W przypadku automatycznych skrzyni biegów, olej przekładniowy dobrze jest wymieniać jeszcze częściej, co 50 tysięcy kilometrów. Jeżeli w skrzyni biegów mamy stary, zanieczyszczony olej, lub jest go zbyt mało, mechanizm może łatwo się zepsuć. Wymiana oleju jest stosunkowo niedroga, wykona ją profesjonalnie serwis naprawczy, taki jak firma Jerzy Pthu Jerzy Cabała. Natomiast koszt naprawy skrzyni automatycznej może przekroczyć kilka tysięcy złotych. Terminowa wymiana oleju zapewni nam prawidłową i bezawaryjną pracę zarówno silnika, jak i skrzyni biegów.

Opracowanie:

Jerzy Pthu Jerzy Cabała

Wrocław , Buforowa 4e

Podziel się