Materiał Partnera Kiedy holowanie samochodu jest zabronione?

Kiedy holowanie samochodu jest zabronione?

Awaria samochodu, która uniemożliwia dalszą jazdę, może się zdarzyć każdemu kierowcy. Kiedy pojazd uczestniczył w wypadku drogowym, a uszkodzenia sprawiają, że nie można nim samodzielnie dojechać do domu czy warsztatu, konieczne jest skorzystanie z pomocy drogowej. Tradycyjne holowanie nie zawsze jest możliwe. Gdy dojdzie do takiej sytuacji, z pomocą przychodzi firma Ber-Hol i jej laweta.

Holowanie samochodu a przepisy ruchu drogowego

Uszkodzenie pojazdu, który wymaga jego holowania, nie oznacza, że pojazd nie porusza się po drodze i nie pozostaje aktywnym uczestnikiem ruchu. Jako taki może też stwarzać zagrożenie dla innych kierowców. Dlatego też przepisy o ruchu drogowym regulują kwestię zasad holowania i wskazują, kiedy nie jest ono możliwe. Podstawowe warunki, jakie musi spełnić samochód holowany, to:

  • sprawny układ hamulcowy w przypadku zastosowania holu giętkiego (linka),
  • sprawny układ kierowniczy,
  • zaczep przystosowany do umocowania haka i linki.

Niektóre starsze modele samochodów nie są wyposażone w zaczep haka holowniczego i dawniej kierowcy praktykowani zaczepianie linki za zderzak. Takie rozwiązanie jest niedopuszczalne, gdyż grozi urwaniem zderzaka i utratą kontroli nad pojazdami. Specjaliści z firmy Ber-Hol doskonale znają wszystkie zasady holowania i podpowiedzą, jakie oznaczenia samochodu należy zastosować. Wierzą także, że holowanie może odbywać się z prędkością jazdy do 30 km/h w obszarze zabudowanym lub 60 km/h w obszarze niezabudowanym.W jakich sytuacjach konieczne jest przewożenie lawetą?

Jeśli którykolwiek z warunków opisanych powyżej nie zostanie spełniony, holowanie za pomocą linki nie może być przeprowadzone. W takich sytuacjach konieczne jest skorzystanie z lawety. Do okoliczności, które wymagają takiego rozwiązania można zaliczyć:

  • niesprawny układ kierowniczy,
  • niesprawne hamulce,
  • hamulce działające tylko przy włączonym silniku, który jest niesprawny,
  • samochód holujący z przyczepą,
  • więcej niż dwa pojazdy w zespole,
  • samochód holowany cięższy niż holujący,
  • sprowadzenie pojazdu z autostrady.

Większość z wymienionych zakazów jest zrozumiała i nie wymaga dalszego wyjaśniania. Zdrowy rozsądek podpowiada, jakie mogą być konsekwencje ich złamania. W firmie Ber-Hol na zasady prawidłowego udzielania pomocy drogowej zwraca się szczególną uwagę. Dlatego zanim pomoc drogowa dotrze do miejsca awarii pojazdu specjaliści dobrze zapoznają się z sytuacją i warunkami, z jakimi będą musieli się zmierzyć. W przypadku holowania tradycyjnego są wykorzystywane specjalne ciągniki, które doskonale radzą sobie z pojazdami ciężarowymi. Jeśli holowanie na elastycznej lince jest niemożliwe, na miejsce wypadku zostaje wysłana laweta. Wyspecjalizowany pojazd, doświadczeni pracownicy i znajomość zasad przewozu takich ładunków sprawiają, że uszkodzony samochód bezpiecznie dociera do warsztatu lub w inne wyznaczone miejsce.

Podziel się