Materiał Partnera Kiedy trzeba wezwać lawetę?

Kiedy trzeba wezwać lawetę?

W wielu sytuacjach drogowych wezwanie lawety jest koniecznością. W wielu przypadkach okazuje się, że nasze auto dalej nie pojedzie, a w miejscu, w którym się zatrzymało zostać nie może. Wówczas niezbędna jest nam pomoc drogowa. Holowanie i naprawy zabronione są przykładowo na autostradach, gdyż stwarzałoby to zbyt duże zagrożenie. Wówczas jedyną słuszna opcją jest laweta i zwiezienie uszkodzonego auta do najbliższego warsztatu, gdzie zostanie naprawione przed naszym wyruszeniem w dalszą drogę. Często wiele osób próbuje obejść konieczność wezwania lawety, niezależnie od tego na jakiej drodze się znajduje. Przeraża nas przede wszystkim koszt związany z dowiezieniem auta do oddalonego warsztatu. Jednak czasem jest to jedyne słuszne wyjście, każde inne postępowanie może bowiem doprowadzić do dużego zagrożenia dla zdrowia i życia naszego i innych uczestników ruchu.

Jeśli auto zgasło i nie chce odpalić

Często przyczyna jest nieznana, więc i naprawa na ulicy nie ma większego sensu. Zdiagnozowanie usterki mogłoby być kłopotliwe, a naprawa mało dokładna. Pogotowie drogowe oczywiście możemy wezwać i podjąć próbę, jednak może się okazać, że ostatecznie najlepszym rozwiązaniem będzie laweta. Szczególnie jeśli się spieszymy np. do pracy, to auto należy oddać na lawetę lub zostawić na parkingu i lawetę do warsztatu wezwać po pracy.

Uszkodzenie po wypadku

Jeśli mieliśmy stłuczkę lub wypadek to nawet jeśli auto z pozoru normalnie odpala, dalsza jazda nim może nie być bezpieczna. Samochód powinien obejrzeć mechanik i ocenić czy konieczna jest jakaś naprawa, czy też można się nim dalej bezpiecznie poruszać. W takiej sytuacji pomoc drogowa może zawieść nasze auto do wybranego warsztatu.

Auto może płatać różne figle, a na drodze może dochodzić do wielu niespodziewanych sytuacji. W związku z tym numer do pomocy drogowej warto mieć zawsze przy sobie, aby bez problemu wezwać pomoc, gdy zajdzie taka potrzeba. Jeśli to będzie możliwe może odbyć się naprawa na drodze, jednak w wielu sytuacjach jedynym rozwiązaniem okazuje się laweta. Pozostałe opcje mogłyby stwarzać zagrożenie dla innych kierowców, jak i dla osoby dokonującej naprawy.

Mimo wszystko powinniśmy pamiętać, aby zawsze przed wyjazdem w dłuższą trasę dokładnie sprawdzić stan techniczny naszego auta. W ten sposób zyskamy nieco pewności odnośnie bezpieczeństwa i dotarcia do celu.

Opracowanie:

Pomoc drogowa. TYTAN

Kędzierzyn-Koźle , Królowej Jadwigi 10

Podziel się