Artykuł sponsorowany Jakie są oleje do skuterów?

Jakie są oleje do skuterów?

Wybór odpowiedniego oleju do skutera to niełatwe zadanie, szczególnie dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z jednośladami. Jakość oleju ma kluczowe znaczenie dla długotrwałego i bezawaryjnego działania silnika, dlatego warto zwrócić uwagę na parametry techniczne oraz rodzaj oleju, który będzie najbardziej odpowiedni dla konkretnego modelu. W poniższym artykule przedstawiamy rodzaje olejów dostępnych na rynku oraz ich główne przeznaczenie.

Oleje do skuterów – jak wybrać najlepszy produkt dla swojego jednośladu?

Pierwszą decyzją, którą musimy podjąć w trakcie wyboru oleju do skutera, jest określenie rodzaju produktu. Oleje mineralne są pozyskiwane z ropy naftowej i są mniej zaawansowane technologicznie niż ich syntetyczne odpowiedniki. W efekcie cechują się niższymi właściwościami smarnymi i szybciej się zużywają. Z drugiej strony, są tańsze i dobrze sprawdzają się w starszych modelach skuterów.

Oleje syntetyczne są wytworzone w laboratoriach chemicznych i mają więcej zalet. Zapewniają lepszą ochronę silnika, wyższą temperaturę pracy oraz dłuższy okres użytkowania. Wadą olejów syntetycznych jest ich wyższa cena, jednak dla nowszych skuterów na pewno warto zainwestować w lepszy produkt.

Wybierając oleje do skuterów, warto zwrócić uwagę na jego właściwości techniczne, takie jak lepkość, klasa jakości oraz normy producenta. Lepkość oleju wpływa na jego zdolność do smarowania w różnych warunkach temperaturowych. Dla skuterów powszechnie stosowanymi lepkościami są SAE 10W40 oraz SAE 5W40, które sprawdzają się zarówno w niskich, jak i wysokich temperaturach.

Klasy jakości olejów do skuterów oznaczane są symbolami API (American Petroleum Institute), np. API SJ lub API SL. Im wyższa klasa jakości, tym lepsze właściwości smarne oleju. Warto też zwrócić uwagę na rekomendacje producenta skutera, ponieważ stosowanie oleju innego niż zalecany może prowadzić do szybszego zużycia silnika.

W przypadku skuterów z silnikami dwusuwowymi warto zwrócić uwagę na to, czy olej spełnia normy JASO FC lub ISO-L-EGB, które zapewniają odpowiednią ochronę silnika. W czterosuwowych skuterach istotne są natomiast normy JASO MA/M2 lub API SL/SM. Wybór odpowiedniego oleju pozwoli na dłuższe użytkowanie naszego jednośladu oraz lepsze osiągi w trakcie jazdy.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas