Materiał Partnera Jakie możliwości jezdne daje motocykl 125 ccm?

Jakie możliwości jezdne daje motocykl 125 ccm?

Pojemność skokowa silnika to jeden z głównych parametrów każdego pojazdu spalinowego. Jest to również jedna z najważniejszych rzeczy, którą bierze się pod uwagę przy wyborze maszyny. Nie inaczej jest w przypadku motocykli. W Polsce, a w szczególności w gronie miejskich motocyklistów sporą popularnością cieszą się motocykle o pojemności 125 cm3. Jakie możliwości dają takie pojazdy i kiedy warto się na nie zdecydować?

Płynna jazda w mieście i terenie

Pojemność skokowa silnika, czyli różnica między maksymalną a minimalną objętością cylindra samochodu, jest ściśle związana z mocą maszyny, jej momentem obrotowym oraz osiąganą prędkością maksymalną. Prędkość maksymalna takich maszyn wyposażonych w silnik o pojemności 125 cm3 mieści się zazwyczaj w zakresie od 80 do 100 km/h, a więc znaczniej więcej, niż typowe skutery miejskie, dla których szczytem możliwości jest prędkość do 50 km/h. Ponadto motory wyposażone w taki silnik mogą bardzo dynamiczne przyspieszać, co jest bardzo ważne podczas wyprzedzania. To czyni z nich optymalne rozwiązanie zarówno do jazdy po dużych miastach, jak i do wyjazdów w teren.

- Powszechnym przekonaniem jest, że motocykle szybkie są bardziej niebezpieczne – mówi przedstawiciel firmy Ilex, specjalizującej się w sprzedaży jednośladów – Nie jest to do końca prawda. Motocykliści, którzy przesiadają się z pojazdów o pojemności 50 cm3 na 125 cm3 często stwierdzają, że czują się na nich bezpieczniej, posiadają bowiem większe możliwości dostosowania stylu jazdy do sytuacji na drodze.

Motor idealny dla początkujących

Do prowadzenia motoru z silnikiem 125 cm3 nie musimy posiadać prawa jazdy kat. A – wystarczy, że mamy prawo jazdy kat. B i co najmniej 3-letni staż kierowcy. Z tego powodu motocykle te są polecane na początek przygody z jednośladami większej mocy. Zanim zdecydujemy się na zdobywanie dodatkowych uprawnień, możemy sprawdzić, czy motocykl jest pojazdem dla nas.

Inne zalety motocykli

Jak wszystkie jednoślady, motocykle 125 świetnie sprawdzają się podczas jazdy miejskiej – dzięki dobrym osiągom silnika i niewielkim rozmiarom pozwalają bardzo dynamicznie przemieszczać się na krótkich i średnich dystansach, nawet w godzinach szczytu. Jeżdżąc nimi nie musimy również martwić się dostępnością miejsc parkingowych, bez trudu znajdziemy miejsce, gdzie maszyna poczeka na nas do czasu naszego wyjścia z pracy. Najpoważniejszych ich minusem jest fakt, że ze względu na uwarunkowania klimatyczne w Polsce, raczej nie nadają się do jazdy przez cały rok – w sezonie jesienno-zimowym powinniśmy je garażować.

Podziel się