Materiał Partnera
Jakie części i płyny należy regularnie wymieniać w samochodzie?

Jakie części i płyny należy regularnie wymieniać w samochodzie?

Posiadanie własnego auta to spory komfort, jednak wiąże się on także z obowiązkami. Należy przede wszystkim dbać o właściwy stan techniczny pojazdu, co pozwoli na jego bezpieczną eksploatację. W tym celu niezbędna jest regularna wymiana poszczególnych płynów, filtrów oraz innych części. Co konkretnie w tym zakresie proponują klientom renomowane sklepy motoryzacyjne?

Właściwe smarowanie

Każda jednostka napędowa narażona jest na spore obciążenia w trakcie pracy. Niezwykle istotnym elementem jest wybór właściwego oleju i dbanie o jego odpowiednią ilość. Zapewnia on smarowanie, które z kolei pozwala na poprawne funkcjonowanie wielu innych komponentów silnika. Zbyt mała ilość oleju lub jego całkowity brak mogą doprowadzić do zatarcia jednostki napędowej, a w konsekwencji jej kompletnego zniszczenia i konieczności wymiany. W zależności od typu silnika producenci zalecają wymianę oleju co określoną ilość przejechanych kilometrów lub wskazany okres.

Przy wyborze oleju należy zwrócić uwagę m.in. na klasę lepkości – musi być ona zgodna z zaleceniami producenta. W dopasowaniu odpowiedniego oleju pomogą specjaliści z dobrego sklepu motoryzacyjnego Euro-Car, którzy w swojej rozbudowanej ofercie posiadają także wiele innych płynów eksploatacyjnych do aut. To m.in. płyn chłodniczy, hamulcowy czy wykorzystywany do układu wspomagania kierownicy. Również i o ich uzupełnianie należy regularnie dbać, co pozwoli cieszyć się sprawnie działającym samochodem.

Filtry i paski

Niezwykle istotne do poprawnego funkcjonowania pojazdu są również filtry. Przy wymianie wspomnianego już oleju konieczne jest założenie także nowego filtra olejowego. Szeroki asortyment dobrych sklepów motoryzacyjnych obejmuje tego typu części dopasowane do konkretnych modeli samochodów i jednostek napędowych w nich zastosowanych. Dotyczy to też filtrów powietrza oraz kabinowych, których regularna wymiana to ważny element eksploatacji auta. Warto również zainteresować się stanem filtra paliwa, który może kwalifikować się do wymiany. Zanieczyszczony filtr tego typu może powodować wyższe spalanie, a także niewłaściwą pracę silnika.

Regularnie należy w samochodzie wymieniać także poszczególne paski. Najważniejszym jest oczywiście ten, który zastosowany jest w wielu popularnych jednostkach napędowych przy rozrządzie. Kompletne zestawy pozwalają mechanikom na kompleksową wymianę paska rozrządu wraz z najważniejszymi podzespołami. Warto zakupić także pasek klinowy. W dobrym sklepie motoryzacyjnym znaleźć można zatem wiele części i płynów eksploatacyjnych, których regularna wymiana przyczyni się do właściwego funkcjonowania pojazdu – warto zadbać o ich odpowiednie dopasowanie, co możliwe jest dzięki szerokiemu asortymentowi.

Opracowanie:

Podziel się