Materiał Partnera Jaką rolę w konstrukcji samochodu odgrywa turbosprężarka?

Jaką rolę w konstrukcji samochodu odgrywa turbosprężarka?

Turbosprężarka stanowi jeden z podstawowych elementów konstrukcji każdego pojazdu, od ciężarówki, aż po auto osobowe. W motorach spalinowych jest ona napędzana gazami wylotowymi, powodując zwiększenie ilości powietrza docierającego do cylindrów. Do czego dokładnie wykorzystuje się turbosprężarkę i na czym polega jej działanie w samochodach osobowych?

 

Czym jest turbosprężarka?

Turbosprężarka samochodowa, jak sama nazwa mówi, składa się z turbiny i sprężarki połączonej za pomocą wspólnego wału. Poszczególne elementy stanowią części zimne i ciepłe, co ma związek z temperaturą przepływających przez nie gazów. W skład konstrukcji turbosprężarki wchodzą także łożyska ślizgowe, kanały olejowe, pierścienie uszczelniające oraz wirniki.

 

Turbosprężarka pracuje w otoczeniu bardzo wysokich temperatur, dlatego wymaga zastosowania konkretnych zabezpieczeń i uszczelnień. W celu zapewnienia prawidłowego działania stosuje się uszczelnienia wysokociśnieniowe ruchu obrotowego. Pomimo odpowiedniej ochrony, ta część pojazdu niekiedy ulega uszkodzeniom. Wówczas konieczne jest przeprowadzenie kompleksowej naprawy turbosprężarki.

 

Jak działa turbosprężarka i do czego jest używana?

Turbosprężarka odpowiada za przekazywanie gazów wylotowych z silnika spalinowego do układu wydechowego. Przepływają one przez wirnik turbiny, a następnie sprężarkę, która spręża powietrze, pozwalając na jego wypuszczenie. Przed wprowadzeniem do komory spalania dochodzi również do ochłodzenia gazów za pomocą intercoolera.

 

Turbosprężarkę stosuje się głównie w celu zwiększenia mocy silnika poprzez konkretne ilości powietrza trafiające do cylindrów w określonym czasie. Jej zadaniem jest doprowadzenie odpowiedniej dawki tlenu niezbędnego do wystąpienia procesu spalania. Pośrednio turbosprężarka przyczynia się również do zmniejszenia ilości generowanych substancji szkodliwych i zużycia paliwa.

 

- Turbosprężarka przekazuje do komory spalania więcej powietrza niż jest to w stanie zrobić ciśnienie atmosferyczne. Dzięki temu auto może osiągnąć znacznie lepsze osiągi stosunkowo tanim kosztem – tłumaczy specjalista z firmy Turbo Injector zajmującej się naprawą turbosprężarek.

 

Turbosprężarki pojawiły się na rynku już na początku XX wieku. Najpierw były wykorzystywane głównie w napędach statków i samochodach ciężarowych, jednak w 1973 roku stały się obowiązkowym elementem konstrukcji pojazdów osobowych. Obecnie na rynku znaleźć można różne modele części tego typu działające w nieco inny sposób. Pomimo tego faktu, podstawowe zasady funkcjonowania i wykorzystanie turbosprężarek pozostają bez zmian.

 

Podziel się