Artykuł sponsorowany Dlaczego tak ważna jest kontrola oraz wymiana klocków hamulcowych?

Dlaczego tak ważna jest kontrola oraz wymiana klocków hamulcowych?

Nie da się ukryć, że klocki hamulcowe mają bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Jednak są to elementy, które podlegają regularnej wymianie - w trakcie hamowania ścierają się. Dlaczego tak ważne jest kontrola stanu klocków hamulcowych oraz ich wymiana? Czym objawiają się wyeksploatowane klocki hamulcowe? Na te oraz inne pytania postaramy się udzielić odpowiedzi w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!

Kiedy należy wymienić klocki hamulcowe?

W bardzo wyraźny sposób zauważyć można, iż klocki hamulcowe wymagają wymiany. Większość z nich wyposażona jest w specjalne blaszki, które w trakcie hamowania wydają dość charakterystyczny dźwięk. Jest to sygnał świadczący o konieczności wymiany klocków hamulcowych. Natomiast jeśli nie posiadają blaszek, wówczas będą piszczeć podczas hamowania. Co więcej, w samochodach wysokiej klasy zamontowane są dodatkowo systemy informujące o zużyciu klocków hamulcowych.

Możemy także systematycznie sprawdzać grubość ich okładzin ciernych. Posiadają one rowki wskazujące stopień starcia. Przy wyraźnie zużytych klockach jest on niewidoczny. Przekłada się to na wzmożone obniżenie skuteczności hamowania, co przyczynia się do wielu wypadków drogowych.

Sposób eksploatacji pojazdu a zużycie klocków hamulcowych

Wymiana klocków hamulcowych w dużej mierze uzależniona jest od liczby przejechanych kilometrów. Duży wpływ ma także styl eksploatacji pojazdu. Przy spokojnej jeździe po mieście zaleca się, aby klocki hamulcowe wymieniać co 30-50 tys. km. Z kolei gdy jeździmy bardziej dynamicznie, wówczas podlegają one wymianie co 10-20 tys. km. Natomiast spokojna jazda autem po trasie to zazwyczaj montaż nowych klocków po przejechaniu ok. 50-80 tys. km., dynamiczna - maksymalnie po 50 tys. km.

Nie warto oszczędzać na bezpieczeństwie, dlatego jeśli zauważymy sygnały świadczące o zużyciu klocków hamulcowych, to niezbędnym krokiem jest ich wymiana. Najlepiej zlecić to fachowcom, takim jak np. warsztat samochodowy Tospol z Grudziądza.

Dlaczego nie można zwlekać z wymianą klocków hamulcowych?

Bardzo często opóźnienie w wymianie klocków hamulcowych może skutkować zdecydowanie wyższymi kosztami naprawy niż w momencie wystąpienia pierwszych awaryjnych objawów. Wzmożona eksploatacja klocka hamulcowego uszkadza mieszankę cierną. W konsekwencji metalowa część klocka zaczyna trzeć o tarczę hamulcową, powodując jej przyspieszone niszczenie. Sprawne klocki i tarcze hamulcowe są niezwykle ważne, ponieważ odpowiadają za krótką i skuteczną drogę hamowania.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas