Materiał Partnera Jak skutecznie odgrzybić klimatyzację?

Jak skutecznie odgrzybić klimatyzację?

W dzisiejszych czasach większość samochodów wyposażona jest w klimatyzację. Niestety duża liczba kierowców nie zdaje sobie sprawy z tego, że o układ klimatyzacji należy dbać. O tym, że klimatyzacja wymaga pielęgnacji i regularnych przeglądów przypominamy sobie wówczas wtedy, gdy dzieją się z nią różne nieprzyjemne rzeczy. Jedną z nich może być zagrzybienie klimatyzacji. W rozwiązaniu tego problemu pomoże nam mechanik samochodowy.

Metody odgrzybiania klimatyzacji

Nieprzyjemny zapach unoszący się w samochodzie spowodowany może być problemami z klimatyzacją. Układy te są idealnym miejscem do rozwoju grzybów i pleśni, które są przyczyną niemiłych zapachów w aucie. Jednak zapach to tylko jeden problem, kolejnym jest to, że zagrzybiona klimatyzacja może być szkodliwa dla ludzkiego zdrowia. Jeśli nieprzyjemna woń nie przekonuje nas do odgrzybienia pojazdu, warto mieć również na uwadze inne aspekty. Zaniedbywanie klimatyzacji i nieodgrzybianie jej może być przyczyną kosztowniejszych napraw. Istnieją przypadki, w których samo odgrzybianie klimatyzacji już nie wystarczy. Wówczas konieczne jest wymontowanie i dokładne oczyszczenie parownika. Wiąże się to z demontażem różnych elementów w samochodzie, a to nierzadko jest bardzo kosztowne i czasochłonne.

W celu zapobiegania rozwojowi grzybów i drobnoustrojów dobry warsztat samochodowy zajmuje się odgrzybianiem klimatyzacji. Do odgrzybiania tego układu często stosuje się popularne spray’e i pianki. Jak dowiedzieliśmy się od fachowca z tej branży z firmy Radosław Paszko Mechanika pojazdowa z Białegostoku, w ostatnich latach kierowcy coraz częściej wykorzystują inną metodę, którą jest ozonowanie klimatyzacji. Ozonowanie nie wymaga użycia specjalnych środków chemicznych, jednocześnie jest skutecznym i bezpiecznym sposobem na zlikwidowanie bakterii i grzybów z naszej klimatyzacji. Poza tym ozonowanie klimatyzacji zapewni pozbycie się nieprzyjemnych zapachów.

Proces ozonowania klimatyzacji

Pierwszą czynnością, którą należy wykonać przed ozonowaniem jest dokładne odkurzenie samochodu i pozbycie się wszelkich zanieczyszczeń. Proces dezynfekcji odbywa się przy użyciu generatora ozonu. Urządzenie to wykorzystuje koronowe wyładowania, przez co dochodzi do rozszczepienia cząstek tlenu na dwa oddzielne atomy tlenu. W ten sposób powstaje ozon, który utlenia rozmaite związki chemiczne. W procesie ozonowania utleniane są wszystkie napotkane związki chemiczne. Oznacza to, że ozon krążący po układzie klimatyzacji i po całym samochodzie niszczy wszystkie grzyby i drobnoustroje znajdujące się wewnątrz pojazdu. Po procesie ozonowania należy wywietrzyć samochód.

Ozonowanie klimatyzacji jest w pełni bezpieczne dla ludzi, ponieważ cały proces odbywa się przy zamkniętym pojeździe. Poza tym ozon jest nietrwałym gazem i przez krótki czas oddziałuje na otoczenie. W związku z tym należy pamiętać, że zabieg ten należy powtarzać co jakiś czas, aby zapobiec pojawianiu się kolejnych nieprzyjemnych zapachów w samochodzie.

Każdy serwis aut zajmujący się naprawianiem klimatyzacji dokonuje również innych zadań związanych z tym układem, a do nich należą:

  • przegląd klimatyzacji,
  • napełnianie klimatyzacji,
  • sprawdzanie szczelności klimatyzacji.

Zazwyczaj mechanice zajmują się również wymianą różnorodnych elementów z układu klimatyzacji. Najczęściej dokonywana przez mechanika samochodowego jest wymiana chłodnicy klimatyzacji oraz wymiana filtra klimatyzacji.

Podziel się