Jak przystosować pojazd do przewozu osób niepełnosprawnych?
MotoryzacjaDostosowanie pojazdu do przewozu osób niepełnosprawnych to element niwelacji barier komunikacyjnych i duże ułatwienie dla osób, które cierpią na dysfunkcje ruchowe. Warunkiem dopuszczenia zaadaptowanego pojazdu do ruchu drogowego jest zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa i komfortu podróżnym. Wszystkie zastosowane rozwiązania powinny posiadać atesty i homologacje, zgodne z obowiązującymi przepisami i normami.
Wyposażenie samochodu do przewozu osób niepełnosprawnych
Najczęściej dostosowywane do przewozu osób niepełnosprawnych są busy i minibusy. Adaptacją pojazdów zajmuje się HITBUS. Firma stosuje sprawdzone rozwiązania, takie jak:
Najazdy ułatwiające wjazd wózka
Szyny podłogowe do mocowania wózka
Pasy do mocowania wózka inwalidzkiego
Pasy zabezpieczające osobę niepełnosprawną na wózku
We wnętrzu powinna być zapewniona odpowiednia ilość miejsca do przewozu osoby poruszającej się na wózku inwalidzkim i dla opiekuna. Podłogę często wykłada się materiałem antypoślizgowym, montuje się dodatkowe uchwyty i stabilizatory. Ponadto, pojazdy do przewozu osób niepełnosprawnych muszą być odpowiednio oznakowane -naklejka z piktogramem powinna znajdować się z tyłu i z przodu samochodu.
Specjalistyczne zabudowy aut do przewozu osób poruszających się na wózkach inwalidzkich
Wózek inwalidzki najczęściej wprowadza się do samochodu poprzez rampy lub najazdy, czyli elementy wysuwane. Aluminiowe i metalowe konstrukcje muszą mieć odpowiednią długość, aby zapewnić właściwy kąt nachylenia podczas najazdu - zwykle jest to około 2,5 m. Nie bez znaczenia jest także udźwig, zwłaszcza jeśli wprowadzany jest wózek elektryczny. Przy przebudowie busów stosuje się często rampy o udźwigu około 300 kg. Rampy i najazdy teleskopowe można złożyć lub rozłożyć w zaledwie kilka minut i nie zajmują dużej ilości miejsca.