Artykuł sponsorowany Jak przystosować pojazd do przewozu osób niepełnosprawnych?

Jak przystosować pojazd do przewozu osób niepełnosprawnych?

Dostosowanie pojazdu do przewozu osób niepełnosprawnych to element niwelacji barier komunikacyjnych i duże ułatwienie dla osób, które cierpią na dysfunkcje ruchowe. Warunkiem dopuszczenia zaadaptowanego pojazdu do ruchu drogowego jest zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa i komfortu podróżnym. Wszystkie zastosowane rozwiązania powinny posiadać atesty i homologacje, zgodne z obowiązującymi przepisami i normami.

Wyposażenie samochodu do przewozu osób niepełnosprawnych

Najczęściej dostosowywane do przewozu osób niepełnosprawnych są busy i minibusy. Adaptacją pojazdów zajmuje się HITBUS. Firma stosuje sprawdzone rozwiązania, takie jak:

  • Najazdy ułatwiające wjazd wózka

  • Szyny podłogowe do mocowania wózka

  • Pasy do mocowania wózka inwalidzkiego

  • Pasy zabezpieczające osobę niepełnosprawną na wózku

We wnętrzu powinna być zapewniona odpowiednia ilość miejsca do przewozu osoby poruszającej się na wózku inwalidzkim i dla opiekuna. Podłogę często wykłada się materiałem antypoślizgowym, montuje się dodatkowe uchwyty i stabilizatory. Ponadto, pojazdy do przewozu osób niepełnosprawnych muszą być odpowiednio oznakowane -naklejka z piktogramem powinna znajdować się z tyłu i z przodu samochodu.

Specjalistyczne zabudowy aut do przewozu osób poruszających się na wózkach inwalidzkich

Wózek inwalidzki najczęściej wprowadza się do samochodu poprzez rampy lub najazdy, czyli elementy wysuwane. Aluminiowe i metalowe konstrukcje muszą mieć odpowiednią długość, aby zapewnić właściwy kąt nachylenia podczas najazdu - zwykle jest to około 2,5 m. Nie bez znaczenia jest także udźwig, zwłaszcza jeśli wprowadzany jest wózek elektryczny. Przy przebudowie busów stosuje się często rampy o udźwigu około 300 kg. Rampy i najazdy teleskopowe można złożyć lub rozłożyć w zaledwie kilka minut i nie zajmują dużej ilości miejsca.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas