Artykuł sponsorowany Czym różnią się od siebie podwozia ramowe i platformowe?

Czym różnią się od siebie podwozia ramowe i platformowe?

Zabudowy samochodowe mogą być skrajnie różne, służąc przy tym do zupełnie innych celów. Podstawowy ich podział wynika z budowy podwozia, które jest najczęściej ramowe lub platformowe. Na pierwszy rzut oka oparte o nie zabudowy w ogóle się nie różnią, jednak każde z tych rozwiązań ma swoje istotne zalety i wady, co sprawia, że znajdują swoje zastosowanie w innych branżach.

Charakterystyka podwozia platformowego

Rama i platforma – dwie podstawowe konstrukcje pozwalające na osadzenie na nich zabudowy samochodowej. Każda wyróżnia się unikatowymi cechami rzutującymi na ich zastosowanie.

Podwozie platformowe, nazywane często po prostu platformą, przyjmuje formę pozbawionego sufitu oraz ścian furgonu. Sprawia to, że podwozia typu platforma dają niesamowicie szerokie możliwości – możemy je zaadoptować na własne potrzeby niemalże dowolnie. Najczęściej jednak używane jest w transporcie na niewielkie odległości w obrębie kraju.

Podwozie platformowe znajduje swoje zastosowanie przede wszystkim w firmach, które w trakcie transportu nie wymagają dużego progu załadunku. W zabudowie opartej o podwozie ramowe bez problemu przewieziemy kwiaty, motocykle czy sprzęt ogrodniczy.

Zabudowy na platformie mają także inne funkcje. Mogą przydać się na przykład jako dobra baza do mobilnej ekspozycji czy też sklepu. To na niej oparta jest zdecydowana większość popularnych współcześnie food trucków.

Podwozie platformowe znajdziemy też w zabudowach kurierskich i koniowodach. Pozwala ono dodatkowo na zintegrowanie przestrzeni ładunkowej oraz kabiny kierowcy. Producentem różnych rodzajów zabudów samochodowych jest między innymi firma Kamil Nadwozia.

Czym wyróżnia się podwozie ramowe?

Podwozia ramowe pozwalają przede wszystkim na osiągnięcie wyższego progu załadunku, przez co idealnie nadają się w transporcie wykorzystującym rampy wyładownicze oraz wózki widłowe. Za ich pomocą przewozić możemy załadunek znacznie większego „kalibru” – zabudowy oparte o podwozia ramowe służą zazwyczaj do przewozu palet z towarami oraz ładunków o podobnych, dużych gabarytach.

Zabudowy tego rodzaju spotkamy zazwyczaj w firmach, które specjalizują się w transporcie międzynarodowym. Podwozia ramowe pozwalają na skonstruowanie zabudowy skrzyniowej z kabiną sypialną, stanowiącej idealne miejsce na odpoczynek dla kierowców wyruszających w dalekie trasy.

Podwozie ramowe idealnie nadaje się do budowania nie tylko zabudów skrzyniowych z plandeką, lecz także zabudów kontenerowych wyposażonych windę, chłodni oraz izoterm. Można je spotkać również w autolawetach.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas