Artykuł sponsorowany Jak przebiega czyszczenie skórzanej tapicerki auta?

Jak przebiega czyszczenie skórzanej tapicerki auta?

Skórzana tapicerka przed laty stanowiła wyznacznik luksusu i podkreślała prestiż pojazdu. Chociaż obecnie nie robi już takiego wrażenia, odpowiednio zadbana dokłada swą cegiełkę do komfortowej jazdy. Nie da się ukryć, że skórzane pokrycie sprzyja utrzymaniu porządku wewnątrz auta, gdyż można je znacznie łatwiej wyczyścić niż tapicerkę welurową czy zamszową. Zabiegi pielęgnacyjne wymagają jednak specjalnego postępowania, a nieprzestrzeganie zasad grozi utratą właściwości przez skórę.

Zagrożenia dla tapicerki skórzanej

Tapicerkę skórzaną uznaje się za niezwykle wytrzymałą, dzięki czemu w sprzyjających okolicznościach może przetrwać w nienaruszonym stanie przez wiele lat. Nie wolno jednak zostawiać jej samej sobie, gdyż tak jak każdy inny materiał narażona jest na cały wachlarz czynników zewnętrznych. Działanie wysokich temperatur, promieniowania UV, kontakt z przedmiotami o ostrych krawędziach czy w końcu stosowanie niewłaściwych środków pielęgnacyjnych sprawia, że skóra stopniowo traci sprężystość i elastyczność. Z biegiem czasu osłabienie jej struktury powoduje przetarcia bądź pęknięcia, co sprzyja zbieraniu się brudu. Za najbardziej narażone na uszkodzenia uznaje się podłokietnik, boki foteli czy kierownicę, stanowiące zarazem obszary intensywnej eksploatacji, na które powinniśmy zwrócić szczególną uwagę.

Chociaż wielu kierowców stara się samodzielnie czyścić i zabezpieczać skórzaną tapicerkę, nie zawsze robią to w sposób właściwy. Tego typu zabiegi wymagają bowiem specjalnych preparatów, a użycie nieodpowiednich produktów, chociażby tłustych kremów, może tylko pogorszyć sytuację. Dlatego też chcąc przedłużyć żywotność tapicerki, zdecydowanie lepiej powierzyć ją w ręce specjalistów. Korzystając z usług takich profesjonalistów, jak Master Dawid Antczak zyskujemy gwarancję, że skóra odzyska swój dawny blask.

Etapy postępowania z tapicerką skórzaną

Pierwszym krokiem w pracach nad tapicerką skórzaną jest jej dokładne odkurzenie z wykorzystaniem końcówki z delikatnym włosiem oraz pędzelka, dzięki któremu z łatwością usuniemy kurz czy piasek z trudno dostępnych lokalizacji. Jeśli nie pozbędziemy się luźnych zabrudzeń, jest wielce prawdopodobne, że przy kolejnych etapach zarysujemy materiał. Po odkurzeniu do akcji wkraczają środki czyszczące w formie piany o naturalnym dla skóry pH, w żaden sposób nie naruszające jej warstwy ochronnej. Mimo tego warto przeprowadzić test preparatu na mniej widocznym obszarze.

Dla optymalnych efektów zaleca się podzielić większe elementy na kilka stref, pamiętając równocześnie o stosowaniu delikatnego docisku szczotki. Do zbierania brudu optymalnym rozwiązaniem będzie ściereczka z mikrofibry, którą w trakcie czyszczenia należy odświeżać w czystej letniej wodzie. Końcowy etap prac nad tapicerką skórzaną to jej impregnacja, która sprawi, że materiał zostanie utrzymany w dobrej kondycji na dłużej. Preparaty zabezpieczające są nakładane na oczyszczone powierzchnie po okołu dwóch godzinach, chroniąc skórę przed utratą koloru, wycieraniem oraz nadmiernym wysuszanie.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas