Materiał Partnera Jak poradzić sobie z plamami i zabrudzeniami na tapicerce samochodu?

Jak poradzić sobie z plamami i zabrudzeniami na tapicerce samochodu?

Czyszczenie auta to nie tylko mycie jego karoserii, odkurzenie dywaników. Istnieje wiele powodów, dla których okresowo warto poddać tapicerkę samochodu wraz z podsufitką gruntownemu. Mowa tu o przedłużeniu atrakcyjnego wyglądu auta, przekładającego się na jego estetykę i komfort użytkowania. Gruntowne czyszczenie tapicerki wskazane jest w momencie amatorskiego i profesjonalnego zajmowania się auto handlem. Jak przeprowadzić pranie tapicerki w samochodzie?

Czyszczenie wnętrza auta nie jest skomplikowane, ale ze względu na ograniczoną ilość miejsca dość uciążliwe. Poza oczywistym dokładnym odkurzeniem siedzeń, dywaników, podłogi w ramach czyszczenia wnętrza auta należy przeprowadzić pranie tapicerki.

Od czego zacząć pranie tapicerki i czyszczenie podsufitki?

Ważna jest w czyszczeniu tapicerki auta nie tylko kolejność prac, ale również użyte podczas kolejnych etapów prac przybory i środki czyszczące. Przykładem miejsca, w którym zlecić również pranie tapicerki samochodowej, czy woskowanie auta, jest myjnia samochodowa Mjs Myjnia Ręczna Autodetailing Jacek Smolorz.

Podstawą dobrze wykonanej usługi jest odpowiednio przygotowane stanowisko pracy. Zlecając usługę prania tapicerki, warto sprawdzić, jakim sprzętem czyszcząco-piorącym dysponuje firma, której zadaniem będzie gruntowne mycie elementów tapicerowanych w aucie.

Do czyszczenia tapicerki należy przygotować:

  • odkurzacz profesjonalny z filtrem HEPA i kompletem wkładek,
  • odkurzacz ekstrakcyjny i profesjonalną chemię do prania ekstrakcyjnego,
  • ssawkę tapicerską,
  • chemię specjalistyczną np. typy prespray do wstępnego rozpuszczenia brudu, odplamiacze,
  • sprzęt uzupełniający: ściereczki, wiadro z wodą, szczoteczki z różnej grubości włosiem, worek na śmieci.

Jak przebiega proces czyszczenia tapicerki samochodowej?

Cały proces powinien odbywać się w odpowiednim pomieszczeniu, minimalizującym zapylenie czyszczonej powierzchni oraz nagrzanie się lakieru samochodu i tym samym rozgrzanie tapicerki. Auto czyszczone na wolnym powietrzu, narażone na bezpośredni kontakt ze słońcem nie będzie doczyszczone, istnieje duże ryzyko nacieków, plam od samego czyszczenia, spowodowanych nierównomiernym schnięciem środków czyszczących, bądź schnięcie ich zbyt wczesne, jeszcze w fazie czyszczenia, kiedy substancje czynne wchodzą w reakcję z brudem.

Wprawni specjaliści ds. autodetailingu nie muszą demontować siedzeń, choć zdecydowanie ułatwia to pracę. Po osłonięciu wszelkich elementów, które nie mogą mieć kontaktu z chemią i wodą, jak chociażby elementy ze skóry.

Czyszczenie tapicerki zaczynamy od odkurzenia wszystkich powierzchni tapicerowanych łącznie z podsufitką do momentu oczyszczenia ich z głęboko zalegającego kurzu. Pranie zaczynamy od podsufitki, następnie pierzemy siedzenia. Zaczynamy zawsze od boków fotela, następnie siedzisko i oparcia pilnując, aby nie przemoczyć tapicerki oraz aby zbyt szybko nie schła i nie zostawiła zacieków. Należy pamiętać, aby przed czyszczeniem pozostałych elementów w aucie, jak: podłokietnik, tapicerkę w bagażniku i na podłodze oraz boczkach drzwi dokładnie zebrać, odessać wilgoć z oczyszczonych powierzchni.

Opracowanie:

Mjs Myjnia Ręczna Autodetailing Jacek Smolorz

Stronie Śląskie , Polna 18A

Podziel się