Artykuł sponsorowany Jak poznać, na które osie pada napęd samochodu?

Jak poznać, na które osie pada napęd samochodu?

Z pewnością nie raz spotkałeś się z terminem „napęd”. To właśnie z jego pomocą samochód jest wprawiony w ruch. Jazda pojazdu wymaga przeniesienia napędu z silnika na koła. Czy wiesz, że wyróżnia się trzy rodzaje napędu? Mimo iż najpowszechniejszym rodzajem jest ten na przednią oś, to jednak pozostałe dwa również mają liczne grono zwolenników. Warto więc wiedzieć, po czym rozpoznać rodzaj posiadanego napędu. Przeczytaj artykuł i sprawdź!

Różnice między kołami napędowymi a skrętnymi

Najprościej rozpoznać typ napędu po rodzaju i zachowaniu kół. Wyróżnia się koła napędowe oraz skrętne. Pierwsze z nich są wprawiane w ruch poprzez pracę silnika, dzięki czemu pojazd może jechać po trasie. Z kolei koła skrętne, zależne są od działania układu, aczkolwiek ich skręt jest niezależny od kół napędowych. Dzięki nim możliwa jest zmiana toru jazdy, a przy tym zapewniają bezpieczeństwo podczas hamowania i stabilność.

Jakie wyróżnia się rodzaje napędów i czym się cechują?

Wyróżnia się napęd przedni, tylny lub 4 × 4. Większość samochodów jest wyposażona w przedni napęd. Budowa tego układu napędowego jest uproszczona, koła napędowe znajdują się na przodzie pojazdu, podobnie jak silnik, który może być umieszczony wzdłuż lub w poprzek osi samochodu.

Ten typ napędu łatwo rozpoznać po zwartej konstrukcji, gdzie skrzynia biegów, silnik i przekładnia główna są zespołem umiejscowionym nad, przed lub za osią. Dzięki temu samochód zachowuje się bardziej sportowo. Wadą jest szybkie zużywanie się ogumienia, przez co należy pamiętać o regularnym serwisie opon. Można tego dokonać np. w warsztacie samochodowym Mechanika Pojazdowa Rafał Ryśnik we Wrocławiu.

Samochody z tylnym napędem trudniej się prowadzi po śliskiej nawierzchni. Tutaj także szybko niszczeje ogumienie. Ten typ napędu rozpoznaje się po środku ciężkości powyżej osi. Silnik zblokowany jest razem ze skrzynią biegów, a napęd na koła przekazywany jest wałem napędowym na główną przekładnię.

Z kolei napęd na wszystkie osie samochodu stosowany jest w pojazdach terenowych, ponieważ ten typ wiąże się z większym zużyciem paliwa, aczkolwiek daje wyjątkowy komfort jazdy.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas