Materiał Partnera Jak dbać o klimatyzację w aucie?

Jak dbać o klimatyzację w aucie?

Klimatyzacja w aucie to dla wielu osób must have - w środku upalnego lata jazda z opuszczonymi szybami jest ostatnim, na co mamy ochotę. Sprawdza się także zimą, kiedy pozwala na szybkie ocieplenie wnętrza auta. Klimatyzacja samochodowa wymaga jednak odpowiedniej konserwacji, aby działała sprawnie przez wiele lat. Sprawdź, jak należy dbać o klimatyzację w pojeździe.

Codzienne dbanie o klimatyzację samochodową

To, jak obchodzimy się z klimatyzacją samochodową na co dzień, ma ogromne znaczenie dla jej prawidłowego funkcjonowania. O jakich sprawach należy pamiętać każdego dnia?

1. Latem przewietrz auto przed jazdą.

Latem temperatura w samochodzie szybko wzrasta, kiedy stoi on bezpośrednio na słońcu. Klimatyzacja samochodowa może sobie poradzić także z bardzo nagrzanymi pojazdami, ale lepiej jej nie przeciążać na co dzień. Przed jazdą warto przewietrzyć auto, zostawić na kilka minut otwarte szyby lub drzwi, aby temperatura w środku wyrównała się z temperaturą na zewnątrz auta. Jest to korzystne dla klimatyzacji, ale także dla nas - klimatyzacja szybciej schłodzi powietrze, a my będziemy mogli cieszyć się komfortem jazdy w przyjemnej temperaturze.

2. Zamknij okno przy włączonej klimatyzacji.

Aby klimatyzacja działała efektywnie, po jej włączeniu zamknij okna.  Dzięki temu do wnętrza auta nie będzie ciągle dostawać się nagrzane powietrze z zewnątrz.

3. Regularnie włączaj klimatyzację.

Mechanizm klimatyzacji smarowany jest przez olej, który wspomaga prawidłowe działanie sprężarki. Jeśli klimatyzacja nie jest używana przez dłuższy czas, olej osadza się na jej elementach, a przy kolejnym uruchomieniu całość nie jest smarowana w efektywny sposób. Dlatego ważne jest regularne włączanie klimatyzacji, przynajmniej raz na tydzień na kilkanaście minut. Dzięki temu cały mechanizm zostanie wprowadzony w ruch, a olej nie osadzi się na elementach instalacji.

Serwis klimatyzacji - o tym nie zapomnij!

Jak podkreślają eksperci od klimatyzacji firmy Broker Serwis Mariusz Kaczmarek - przegląd klimatyzacji należy robić regularnie raz do roku lub co 10 tysięcy kilometrów. W trakcie przeglądu wymieniany jest filtr kabinowy (przeciwpyłowy), przeprowadza się dezynfekcję i odgrzybianie całego układu, a także w razie potrzeby uzupełnia czynnik chłodzący (nabijanie gazu) oraz wymienia osuszacz.

Nabijanie gazu powinno zostać przeprowadzone przez doświadczonego serwisanta, który określi ubytek czynnika chłodzącego (zwykle jest to około 10% rocznie), a następnie uzupełni jego stan. Osuszacz z reguły wymienia się co 2 - 3 lata, odpowiedzialny jest za odprowadzanie wilgoci, a tym samym chroni instalację przed zagrzybieniem oraz rdzewieniem. Samochody poruszające się często po wiejskich, szutrowych drogach albo jeżdżące po mocno zanieczyszczonych miastach, mogą potrzebować serwisu klimatyzacji częściej od innych pojazdów.

Wiele osób wybiera się do serwisu klimatyzacji dopiero wtedy, kiedy przestaje ona działać lub jest niewydajna. W takim momencie należy przygotować się na większe koszty związane z naprawą klimatyzacji. Jeśli będziesz regularnie odwiedzać serwis klimatyzacji, to ryzyko jej awarii będzie znacznie niższe. 

Opracowanie:

Broker Serwis Mariusz Kaczmarek

Konin , Hurtowa 2

Podziel się