Materiał Partnera Budowa i rodzaje układu napędowego

Budowa i rodzaje układu napędowego

Układ napędowy pojazdu ponosi odpowiedzialność za przeniesienie momentu obrotowego z silnika na koła. W przypadku nowoczesnych samochodów musi on spełnić coraz wyższe wymagania. Wynika to z tego, że współczesne auta mogą generować coraz wyższe moce. To z kolei może negatywnie wpływać na cały mechanizm. Dlatego podejmuje się wszelkie działania zmierzające do udoskonalenia układu napędowego. Warto poznać jego budowę i podstawowe rodzaje.

Komponenty wchodzące w skład układu napędowego auta

Najważniejsze mechanizmy stanowiące część układu napędowego samochodu to skrzynia biegów, sprzęgło oraz mechanizm różnicowy. Ostatnia z wymienionych struktur przez wał napędowy przekazuje moc na piastę koła. Dzięki temu auto może się poruszać. Warto podkreślić, że w niektórych układach napędowych znajdują się takie składniki jak reduktor czy zwolnica. Wymienia się również sprzęgło wiskotyczne, którego zadanie polega na płynnej regulacji momentu obrotowego – informuje specjalista reprezentujący firmę Mechanika Pojazdowa Robert Popiół, która zajmuje się diagnostyką komputerową i naprawą samochodów osobowych.

Jakie wyróżnia się rodzaje układów napędowych auta?

Samochody osobowe mogą być wyposażone w różne układy napędowe. Uzależnione to jest od osi, na którą nałożony jest napęd. Biorąc pod uwagę ten element, wymienia się zblokowany układ napędowy. W tym przypadku silnik zlokalizowany jest z przodu, natomiast napęd przełożony zostaje na oś przednią. W praktyce spotkać można także napęd na cztery koła. W takim wypadku silnik umieszcza się zarówno z tyłu, z przodu, jak i centralnie. Takie rozwiązanie stosowane jest na przykład w samochodach Lamborghini. W autach z napędem na tył wykorzystuje się trzy opcje. Mechanizm może być zlokalizowany z silnikiem z tyłu. Jest to układ zblokowany. W układzie klasycznym silnik zamontowany jest w przedniej części. Znaleźć można także wersję z silnikiem ustawionym w sposób centralny. Jest to najważniejsza część auta, dlatego też, gdy dojdzie do problemów technicznych, należy wybrać dobry warsztat samochodowy, który daje gwarancję szybkiej i sprawnej naprawy.

Układ napędowy elektryczny i hybrydowy

Rozwój technologii przyczynił się do wprowadzenia nowych rozwiązań. Współcześnie coraz popularniejsze są samochody elektryczne. W tego rodzaju maszynach silnik charakteryzuje się szerokim zakresem obrotów użytkowych. Dlatego nie jest wymagana skrzynia biegów. Nowe konstrukcje wykorzystują proste skrzynie, co ma na celu poprawę osiągów pojazdu. Hybrydowy układ stanowi połączenie silnika spalinowego i elektrycznego.

Opracowanie:

Mechanika Pojazdowa Robert Popiół

Stary Jędrzejów 26

  • tel. 724 316 160

Podziel się