Materiał Partnera Jak często powinno się wymieniać olej silnikowy?

Jak często powinno się wymieniać olej silnikowy?

Pozornie prosta czynność jaką jest wymiana oleju w samochodzie, może nastręczać wielu problemów. Niejeden właściciel czterech kółek zastanawia się, czy stosować się do zaleceń producenta samochodu, czy też podejść do tematu nieco inaczej. Okazuje się, że jeśli producent dopuszcza możliwość wymiany na przykład co 30 tysięcy kilometrów, to i tak kluczowy jest sposób eksploatacji auta.

Co przyspiesza zużycie oleju?

Z punktu widzenia użytkownika kilometr przejechany w korku ulicznym jest tym samym, co kilometr przejechany na autostradzie. Jednak dla silnika (i oleju) są to dwie różne rzeczy. Eksploatacja auta postępuje bowiem szybciej w warunkach miejskich. Pokonując krótkie trasy, które zwykle mamy między domem, pracą, uczelnią, czy przedszkolem, olej nie osiąga “temperatury roboczej”. Z kolei bez odpowiedniej temperatury, nie zostanie z niego odparowana woda, która przedostaje się z otoczenia. Jest to o tyle szkodliwe, że woda zmienia właściwości oleju i osłabia jego działanie.

Jak często wymieniać olej?

Odpowiedź na pytanie jak często wymieniać olej, jest więc uzależniona od tras, jakie codziennie pokonujesz. Jeśli zazwyczaj jeździsz po mieście, powinieneś nieco częściej wymieniać olej, niż to sugeruje producent. Jeśli jednak głównie jeździsz w trasie, wymianę oleju możesz przeprowadzić zgodnie z sugestią producenta.

Mechanik zasugeruje, że wymiana oleju zależy również od stopnia zużycia silnika. Silnik wyeksploatowany spala paliwo mniej precyzyjnie, pozostawiając po sobie zanieczyszczenia, które go eksploatują. W takich przypadkach również warto wymieniać olej częściej niż to zaleca producent.

Funkcje oleju silnikowego

Głównym zadaniem oleju jest zapewnienie optymalnego smarowania ruchomych części silnika. Jednak spełnia on również inne funkcje. Specjalne dodatki do oleju zwiększają jego alkaliczność, co sprawia, że olej zapobiega korozji metalowych elementów silnika. Dobrej jakości olej zapobiega odkładaniu się zanieczyszczeń i utrzymuje silnik w czystości (zanieczyszczenia są rozpuszczane w oleju i pływają w nim do momentu wymiany na nowy). Dzięki niemu jest również utrzymywana odpowiednia temperatura silnika - rozgrzane elementy są obmywane i chłodzone.

Inne elementy, które szybko się zużywają

Olej silnikowy to nie jedyny element, który szybko się zużywa w samochodzie. Warsztat samochodowy, taki jak Rybczyński Piotr Auto Serwis, zaleci, aby regularnie robić przegląd pojazdu, gdyż prędzej czy później twoje auto czeka:

  • Wymiana filtrów
  • Wymiana świec
  • Wymiana płynu w układzie chłodzenia
  • Wymiana pasku rozrządu

Opracowanie:

Rybczyński Piotr Auto Serwis

Ośno Lubuskie , Słowackiego 9

  • tel. 505 896 151

Podziel się