Artykuł sponsorowany Jak często należy wykonywać przegląd samochodu?

Jak często należy wykonywać przegląd samochodu?

Przegląd samochodu to obowiązek każdego właściciela pojazdu. Ta czynność, choć wymagana przepisami ruchu drogowego, jest jednak nie tylko koniecznością. Regularne odbywanie kontroli mechanicznej to także przejaw troski o stan auta i jego wieloletnią eksploatację. Jak często trzeba wykonywać przegląd i gdzie go przeprowadzać? Dowiesz się z poniższego tekstu.

Przegląd okresowy, techniczny, badanie techniczne – rozróżnienie

Na początek warto powiedzieć o tym, że nie ma jednego „uniwersalnego” przeglądu – a przynajmniej w myśl przepisów. Są za to poszczególne ich typy, które warto od siebie odróżniać, bo często błędnie stosuje się ich nazwy zamiennie.

Badanie techniczne, zwane również przeglądem rejestracyjnym, wykonuje się po to, by dopuścić pojazd do ruchu publicznego na określony czas – najczęściej jest to okres 12 miesięcy. Takie badanie wykonują specjaliści w specjalnie przystosowanych do tego stacjach diagnostycznych.

Przegląd okresowy lub badanie okresowe to z kolei ogólne czynności, które mają na celu przetestowanie stanu technicznego pojazdu. Chodzi o to, by podczas takiego przeglądu przyjrzeć się samochodowi według zaleceń producenta. Bardzo ważne: takie badania – w przeciwieństwie do badań technicznych – nie są obowiązkowe. Nie znaczy to jednak, że są niewskazane.

Czemu warto wykonywać przeglądy samochodów? Ponieważ takie usługi pozwalają zachować gwarancję producenta i zapewniają bezpieczeństwo. W ten sposób kierowca może również dowiedzieć się, czy z jego pojazdem wszystko jest w porządku. Bywa to nieocenione w sytuacji, gdy auto było komuś wypożyczane lub przyjechało zza granicy.

Jaka musi być częstotliwość przeglądów?

Przeglądu technicznego fabrycznie nowego samochodu osobowego dokonuje się przed upływem 3 lat od daty pierwszej rejestracji. Kolejny należy natomiast wykonać przed upływem 2 lat od pierwszego badania. Po upływie tego czasu każdą kolejną kontrolę przeprowadza się już co roku.

Nieco inaczej wygląda to w przypadku aut fabrycznie wyposażonych w instalację gazową oraz taksówek – tutaj coroczne przeglądy obowiązują już od „nowości”. Należy także pamiętać o tym, że jeśli sprowadza się używany pojazd zza granicy, to przed zarejestrowaniem konieczna jest kontrola w okręgowej stacji kontroli pojazdów.

Co sprawdza się podczas kontroli?

Podczas przeglądu okresowego sprawdza się wszystkie podzespoły mające bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo jazdy.

Jak tłumaczy ekspert z warsztatu samochodowego Auto-Lux: Diagności sprawdzają takie elementy jak hamulce, amortyzatory, ogumienie czy układ kierowniczy. Dodatkowo kontroli podlega poziom płynów eksploatacyjnych.

Oprócz tego, sprawdzeniu podlegają wszystkie elementy zawieszenia, a także instalacja gazowa lub paliwowa. Kontroluje się również stan techniczny wycieraczek i spryskiwaczy. Dobrze, jeśli dana firma ustala zgodność numerów VIN z numerami rejestracyjnymi – ma to znaczenie zwłaszcza w kontekście używanych pojazdów sprowadzanych zza granicy.  

 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas