Materiał Partnera Import auta z Kanady w świetle przepisów

Import auta z Kanady w świetle przepisów

Samochody osobowe sprowadzane z zagranicy od dawna cieszą się dużą popularnością wśród polskich kierowców. To wszystko zasługa niższej, niż w kraju ceny rynkowej, jak i lepszego stanu technicznego aut używanych. Nowe auta natomiast są cenione za bogatsze wersje wyposażenia. Kanada to kraj, w którym niskie ceny aut przyciągają coraz szerszą rzeszę kierowców, nie tylko z Polski. Proces importowania pojazdu z Kanady jest jednak dość złożony.

Procedury związane ze sprowadzeniem auta z Kanady

Przejście przez procedury związane z importem pojazdu zza Atlantyku - a dokładniej z Kanady jest dużo łatwiejsze, jeżeli skorzystamy z pomocy firmy, która od lat zajmuje się importem samochodów z USA czy Kanady. Wsparcie takiej firmy jest niezbędne, gdyż cały proces jest dość trudny i złożony, a specjaliści na pewno pomogą nam podczas wypełniania formularzy i wyjaśnią niezrozumiałe dla nas kwestie. O tym, jak wygląda import auta z Kanady w kilku krokach tłumaczy ekspert z firmy Moto-Car:

Pierwszy etap polega na określeniu wymagań dotyczących auta i jego poszukiwaniach. Kolejny etap to czas na zakup pojazdu od dealerów lub na licytację. Po dokonaniu płatności za pojazd wraz z kosztami transportu na terenie USA i Kanady oraz kosztami transportu morskiego do wybranego portu pojazd trafia do naszej firmy w New Jersey. Następnie transportowany jest drogą morską do wybranego portu odbioru. Transport z kanadyjskiego portu do Europy trwa od dziesięciu do piętnastu dni i wymaga najwięcej wysiłku oraz formalności. Po rozładunku pojazd poddany jest procedurze celnej.

Dowodem odprawy celnej jest dokument SAD, z którym (wraz z pozostałymi dokumentami, tj. faktura, umowa kupna-sprzedaży, karta pojazdu, dowód rejestracyjny lub potwierdzenie wyrejestrowania pojazdu w kraju jego pochodzenia i wyciąg ze świadectwa homologacji), należy udać się do Wydziału Komunikacji w celu zarejestrowania pojazdu zgodnie z polskim prawem o ruchu drogowym. Warto jednak pamiętać, aby przed pójściem do Starostwa Powiatowego lub Urzędu Miejskiego przetłumaczyć u tłumacza przysięgłego wszystkie obcojęzyczne dokumenty. 

Import auta z Kanady – cło, podatek i akcyza

W przypadku importu samochodów osobowych z Kanady istnieje obowiązek zapłaty cła, podatku VAT oraz akcyzy. Podstawą obliczenia cła jest wartość celna pojazdu, która powiększona o kwotę cła posłuży do obliczenia kwoty podatku akcyzowego. Z kolei wartość celna powiększona o kwotę cła, jak i kwotę podatku akcyzowego posłuży do naliczenia podatku VAT. W niektórych sytuacjach istnieje jednak możliwość obejścia konieczności płacenia cła. Należy jednak spełnić pewne wymogi.

Stawki celne obowiązujące przy imporcie auta z Kanady lub USA do Unii Europejskiej, znajdują się w Taryfie Celnej Wspólnot Europejskich i uzależnione są od typu pojazdu. Przy samochodach osobowych, jak i pojazdach typu pickup, których przestrzeń ładunkowa zajmuje mniej niż połowę długości rozstawu osi, wynosi 10%. Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, opodatkowaniu podlega właśnie import samochodów, który opodatkowany jest stawką podatku, która w różnych krajach waha się w przedziale od 17-27% wartości sprowadzanego samochodu. Miejscem jego opodatkowania jest państwo członkowskie, na którego terytorium znajduje się samochód w momencie jego wprowadzenia na terytorium Wspólnoty.

Import samochodów z Kanady podlega również opodatkowaniu akcyzą. W tym przypadku obowiązek podatkowy powstaje z dniem powstania długu celnego w rozumieniu przepisów prawa celnego. Warto wiedzieć, że akcyzie podlegają tylko te samochody osobowe, które są niezarejestrowane na terytorium kraju, zgodnie z przepisami o ruchu drogowym.

Podziel się